Ako ste se odlučili za uzgoj kupina trebate znati da kupine vole sunce ili djelomičnu sjenu, trebaju biti zaštićene od hladnih vjetrova. Kupine koje će dozrijevati na suncu imat će puno bolji okus od onih kojema nedostaje sunčeve svjetlosti. Najbolje bi bilo kupinu posaditi na tlu od ilovače. Tlo prije sadnje treba obogatiti humusom.
Dakle, kupinu treba posaditi na dobro osvijetljenom, suhom području koje je zaštićeno od vjetrova. Kupine rastu u grmovima, a najčešće ih se sadi uz ogradu. Kako biste lakše brali plodove kupine i održavali samu biljku preporučuje se udaljiti grm od ograde od pola metra do metra.
Tlo na kojem kupine rastu ne smije biti preplavljeno, odnosne kupine ne podnose previše vode.
Postoje sorte kupine s bodljama i bez bodlji. Kupine s bodljama se razmnožavaju izbojcima, a bez bodlji oživljavanjem vrhova jednogodišnjih izboja. Na grmu kupine se izbojci savijaju krajem kolovoze te im se vrhovi zakapaju u zemlju. Nakon dva do tri tjedna iz njih će se razviti brojne žile, te se izbojci vade iz zemlje karajem jeseni ili u zimi najkasnije do početka travnja. Dakle, ti izbojici se tada koriste za sadnju.
Prilikom odabira tla na kojem ćete posaditi kupinu vodite računa o tome da trebate izbjegavati tla na kojima je prethodno bio poasđen krumpir, rajčica, malina, breskve, jabuke, grožđe i paprika.