Komune za ovisnike
Komune za ovisnike
Komune, zajednice ili udruge koje se bave prevencijom i izvanbolničkim tretmanom bolesti ovisnosti obuhvaćaju djelovanje od tretmana osoba s početnim poremećajima u ponašanju do stručnog terapijskog rada s ovisnicima kroz programe odvikavanja, savjetodavnog rada i terapijske zajednice.
U okviru programa vrši se psihosocijalna rehabilitacija ovisnika i resocijalizacije rehabilitiranih ovisnika uz paralelan rad s članovima njihovih obitelji.
Stručni tim zadužen za provođenje trebao bi biti sastavljen od posebno educiranih terapeuta od kojih su polovica stručnjaci (psiholozi, socijalni radnici, radni terapeuti, liječnik, soc. pedagog, sociolog, pravnik), a druga polovica uspješno rehabilitirani i resocijalizirani bivši ovisnici.
Posao liječenja ovisnika od neprocjenjive je koristi za društvo, posebice zbog smanjenja širenja droge na zdravu mladež i smanjenja drugih oblika kriminala koji počinju neliječeni ovisnici, ali i radi smanjenja širenja B i C hepatitisa, HIV infekcije, uništavanja obitelji…
Uloga liječnika obiteljske medicine u liječenju ovisnosti je značajna jer je liječnik prva osoba u zdravstvenom sustavu kojoj se ovisnik obraća za pomoć, a zatim i glavni nositelj provođenja metadonskog programa u primarnoj zdravstvenoj zaštiti.
Osnovni principi u organizaciji i provođenju tretmana ovisnika su maksimalna individualizacija pristupa i omogućavanje dostupnosti programa, razvoj mehanizma aktivnog pristupa, prilagodba ciljeva tretmana realnim očekivanjima, mogućnost provođenja jednog od programa detoksikacije (program uz primjenu opijatskih agonista ili program bez primijene istih), provođenje programa održavanja i spore redukcije metadona, mogućnost specifičnih psihoterapijskih postupaka (obiteljska terapija, reintegracija, potpora separaciji i osamostaljenju) te standardizacija postupaka detoksikacije u bolničkim i izvanbolničkim programima po najboljim načelima struke.
Kako bi liječnik najbolje funkcionirao u toj ulozi, potrebno mu je omogućiti kvalitetnu edukaciju i intenzivnu suradnju sa psihijatrima i centrima za prevenciju i liječenje ovisnosti da bi na taj načni liječenje ovisnika postalo njihova rutinska aktivnost.
Kako sada stvari stoje, na osnovi rezultata ankete koju je Ured za suzbijanje zlouporabe opojnih droga proveo, stopa ovisnika registriranih u primarnoj zdravstvenoj zaštiti na 100.000 stanovnika u Hrvatskoj iznosi 34,81, a stopa ovisnika u metadonskom programu također u primarnoj zdravstvenoj zaštiti na 100.000 stanovnika je 17,59. Stopa liječenih ovisnika je među najnižima u Europi.
Komune za ovisnike