Teorija velikog praska
Teorija velikog praska
Velikim praskom naziva se događaj stvaranja svemira. Važno je razumjeti da Veliki prasak nije nikakva eksplozija u "središtu svemira" (svemir nema središte!) već sam događaj stvaranja prostora, vremena, materije i energije. Svemir se nakon Velikog praska počeo širiti i širi se i danas. Sa širenjem prostora, materija se razrjeđivala, svemir se hladio i mijenjao: od homogene "juhe" vrućih, nama danas uglavnom nepoznatih čestica, do današnjeg hladnog svemira s milijardama galaksija.
>>Jurij Gagarin – smrt
>>Misterije svemira
>>Zemlja iz svemira
>>Svemirski putnik
Sam trenutak stvaranja i kratak period od 10-44 sekundi nakon stvaranja još uvijek su izvan domašaja znanosti. Naime, Einsteinova opća teorija relativnosti, jedina opće prihvaćena teorija prostora i vremena, ne funkcionira za sustave manje od tzv. Planckove udaljenosti (10-35 metara) i za događaje koji traju kraće od tzv. Planckovog vremena (10-44 sekundi). Unutar Planckovog vremena ni prostor ni vrijeme više nemaju isto značenje kao u svakodnevnom životu. Tu bi granicu trebala srušiti kvantna teorija gravitacij
e, koja još uvijek nije razvijena. Ovaj početni period svemira zovemo "epoha kvantne gravitacije".Više pročitajte na: hr.wikipedia.org
Teorija velikog praska
>>2012. kraj svijeta
Apolinario Chile Pixtun, jedan od čelnika indijanskog naroda Maja iz Gvatemale, objavio je kako su mu već dozlogrdila frenetična pitanja bliži li se uistinu kraj svijeta prema majanskom kalendaru…
>>Veliki prasak
Velikim praskom naziva se događaj stvaranja svemira. Važno je razumjeti da Veliki prasak nije nikakva eksplozija u "središtu svemira" (svemir nema središte!) već sam događaj stvaranja prostora, vremena, materije i energije…