Posao kladionica
Posao kladionica
Promjena ponašanja potrošača i nesigurnost koju donosi recesija otvara prostor “industriji poroka” koja uvijek bilježi rast u kriznim vremenima. To i ne čudi pogotovo uzme li se u obzir da je kriza stanje povećane napetosti i stresa koje ljudi žele smanjiti.
“Kladionice, kockarnice i druge igre na sreću ali i uživanje u alkoholu i duhanu nude bijeg od problema i brzu razonodu”, piše portal poslovni.hr. Država uz porez od 35 posto, samo na ime naknade za klađenje, godišnje ubere oko 150 milijuna kuna. Prema podacima Ministarstva financija, u Hrvatskoj se najviše troši u automat klubovima.
Prema nekim pokazateljima, kladioničarsko tržište vrijedno je više od 2,5 milijarde kuna. U klađenju se iz godine u godinu vrti sve više novca. Brojka od 600 tisuća građana koji se vole kladiti i koji barem jednput tjedno posjete neku od kladionica govori dovoljno. Uglavnom je riječ, govore istraživanja, o muškarcima između 18 i 35 godina.
Da je tržište više nego zasićeno, svjedoče i podaci prema kojima u Hrvatskoj na jednu kladionicu dolazi manje od tri tisuće stanovnika, dok je u zemlji kolijevki klađenja Engleskoj, taj omjer znatno viši – 1:7000. Zbog toga se vlasnici kladionica trude na različite načine privući ulagače koji najčešće uplaćaju manje svote. Vlasnicima kladionica, međutim, sve veći problem predstavljaju oružane pljačke u kojima su zaposlenici izloženi fizičkom nasilju ili čak – pogibelji.