Klimatske promjene i turizam
Ako ekonomska kriza nije načinila dovoljno štete turističkoj branši, klimatske promjene mogle bi ubrzati nepoželjni ishod.
Zbog globalnog zatopljenja neke od najljepših turističkih destinacija mogle bi nestati s lica zemlje – tako barem navode stručnjaci na internetskim stranicama turističkog savjetnika Yahoo! Travel. Turistima je ovo možda zadnja prilika da posjete lokalitete od Galapagosa do dalmatinske obale, prije nego što doslovno potonu, upozoravaju turistički djelatnici.
Kao najugroženije izdvajaju Maldive koje godišnje posjećuje više od 600.000 ljudi i koji bi prema strahovanjima znanstvenika do 2050. godine mogli biti u sasvim potopljeni. Tamošnja vlada ne isključuje mogućnost raseljavanja 386.000 stanovnika na Šri Lanku, u Australiju ili Indiju.
Turistima je ovo možda zadnja prilika da posjete lokalitete od Galapagosa do dalmatinske obale, prije nego što doslovno potonu, upozoravaju turistički djelatnici
Kao druga na listi ugroženih lokacija navodi se dalmatinska obala koja je zahvaljujući svojim pitoresknim bijelim plažama osvojila naklonost turista prije desetak godina. – Kako bi povećala prihode koji se slijevaju od turizma u sićušna mjesta na obali – navodi se dalje.
Hrvatska je isprva poticala strana ulaganja. Prošle godine, međutim, vlada je promijenila svoje stanovište i zakonsku regulativu. Vlasnici vila na moru tako moraju registrirati svoju djelatnost jednako kao i mještani, a taj proces može potrajati i godinu dana. Birokratski zakoni preplašili su strane ulagače i odrazili se na prihod od turizma koji čini 12 posto BDP-a u zemlji.
Nakon Hrvatske čije su se kuće opasno približile moru, na popisu mjesta kojima prijeti nestajanje je australski Veliki koraljni greben. Porast temperature mora utjecat će na odumiranje koralja.
Do danas je nestalo 84 posto površine prekrivene ledom, a nestanak ledenjaka odrazit će se na Kilimandžaro i Alpe. Najezda turista na Galapagos ugrožava opstanak jedinstvenog ekološkog rezervata životinja i biljaka.
Klimatske promjene i turizam