Bernoullijeva jednadžba
Bernoullijeva jednadžba
Bernoullijeva jednadžba j jednadžba koja opisuje stacionarno strujanje tekućine, bez trenja. Na svakom je mjestu vodoravne cijevi kojoj je tok stacionaran hidrodinamički tlak (tj. zbroj statičkoga i dinamičkoga tlaka) konstantan. Bernoullijeva jednadžba je ekvivalentna zakonu očuvanja energije. Jednadžbu je 1738. godine utvrdio Daniel Bernoulli.
>>Kružni isječak
>>Geometrija prostora
>>Trigonometrija formule
>>Sukladnost trokuta
>>Visina trokuta
Zbog zakona o očuvanju energije, u svakom dijelu cijevi je zbroj statičkog, dinamičkog i hidrostatskog tlaka konstantan.
Hidrostatski tlak uzrokovan je težinom tekućine koja na dubini h djeluje na zamišljenu površinu A.Možemo ga predočiti kao težinu tekućine koja se nalazi u čaši podijeljenu s površinom dna čaše.Hidrostatski tlak razmjeran je dubini, gustoći tekućine i akceleraciji sile teže (na Zemlji je uvijek oko 9,81 m/s2) i računa se iz izraza.
Dinamički tlak je tlak u tekućini koji nastaje zbog gibanja tekućine kroz cijev i jednak je kinetičkoj energiji jediničnog volumena. Ovisi o gustoći tekućine i kvadratu brzine protjecanja tekućine kroz cijev.
Statički tlak je jednak sili kojom tekućina "pritišće" jedinicu površine cijevi.
Bernoullijeva jednadžba
Čitajte još i o:
Opseg kruga
Opseg kruga polumjera r je 2 r π.
Kvadrat binoma
Kvadrat zbroja binoma i kvadrat razlike binoma
Površina kruga
Krug je skup svih točaka ravnine čija je udaljenost od točke S manja ili jednaka r. Formula za izačunavanje površine kruga
Površina trapeza
Paralelne strane trapeza nazivaju se osnovice, a neparalelne su kraci trapeza. Ako su a i b osnovice trapeza, h je visina, m je srednja linija (središnjica) koja spaja sredine neparalelnih stranica
Površina trokuta
Površina S se tada računa kao S=bh/2, gdje je b stranica, a h visina nad tom stranicom. Visina trokuta je dužina koja je okomita iz bilo kojeg vrha na njemu suprotnu stranicu.