Ribe morske
Ribe koje žive u mračnim dubinama oceana razvile su uši kakve nema niti jedna druga vrsta riba.
Pregledavajući nekoliko ribljih vrsta prikupljenih s dubine od 2,5 kilometara znanstvenici su otkrili kako se struktura njihovih ušiju u potpunosti razlikuje od ranije poznatih. Vjeruju kako ta čudna struktura pojačava riblji sluh.
Gotovo 90 posto oceana je izvan dosega sunčevih zraka te potpuno mračno.
Morski su biolozi istraživanje započeli pitanjem jesu li ribe razvile oštriji sluh ne bi li si tako olakšale pronalaženje plijena, partnera ili sigurnog zaklona. No, do odgovora je teže doći nego se mislilo.
Naime, trenutna tehnologija onemogućuje ispitivanje sluha dubokomorskih riba jer one ugibaju čim ih se iznese iz područja visokog tlaka u kojem obitavaju.
Umjesto toga, znanstvenici su odlučili usporediti strukturu uha riba koje žive bliže površini, gdje ima svjetla, s onom kod riba koje žive u velikim dubinama te otkrili njihovu jedinstvenu prilagodbu.
Primjerice, uši nekoliko pacifičkih dubokomorskih ribljih vrsta, ulovljenih na dubini od jednog kilometra, imaju dugačke i čvrste produžetke od kalcijevog karbonata koji se nalaze na otolitima, ribljim organima ravnoteže.
– Ne znamo koja je funkcija produžetaka, no vjerujemo kako služe za detekciju zvukova koji su inače ispod čujnog praga ribe – objasnio je koautor studije morski biolog Xiaohong Deng sa Sveučilišta Maryland.
Uši dubokomorskih riba također imaju vrlo dugačke dlačice koje se pojavljuju i kod drugih riba za koje je dokazano da vrlo dobro čuju. Te nakupine dlačica bi, smatra Deng, mogle ribi omogućiti veću osjetljivost na zvuk, ali i bolji osjećaj ravnoteže.
Neočekivana prilagodba ušne strukture sugerira posebno dobar sluh, no znanstvenici to ne mogu sa sigurnošću potvrditi sve dok se na ribama ne obave potrebni testovi.
– Moj san je provođenje posljednjeg poglavlja studije u kojem bi se bespilotne podmornice s kamerama i zvučnim uređajima spustile na velike oceanske dubine te provjerile kako ribe reagiraju na zvuk – zaključio je Deng.
Ribe morske