Miš životinja
Međunarodni tim znanstvenika u cijelosti je dekodirao genom miša. Cjelovita “knjiga života” toga maloga sisavca objavljena je u časopisu PLoS Biology.
Miš je nakon čovjeka drugi sisavac čiji je genom u potpunosti sekvencioniran. Oko 100 milijuna dolara vrijedni projekt dekodiranja genoma miša počeo je 1999. godine, a 2002. godine objavljen je njegov grubi nacrt.
– Kompletiranje genoma miša je izvanredno važno jer nam pomaže kako bismo identificirali gene koji su zajednički svim sisavcima, uključujući i čovjeka – izjavio je za BBC jedan od autora studije prof. Chris Ponting sa Sveučilišta Oxford.
Čovjek i miš potječu od zajedničkih predaka, a podijelili su se u dvije vrste prije otprilike 90 milijuna godina. Unatoč milijunima godina odvojene evolucije čovjek i miš dijele 75 posto istih gena. Ipak, sada se zna da čovjek ima i oko 5.000 potpuno različitih gena. Sličnost tih dviju vrsta čini miša izvrsnim surogatom za istraživanje niza ljudskih bolesti.
Dosad su znanstvenici objavili nacrte genoma psa, štakora, makaki majmuna, kokoši, čimpanze i čudnovatog kljunaša. Čovjekov genetski kod ugrubo je u travnju 2000. godine prva očitala privatna biotehnološka tvrtka Celera Genomics.
U lipnju iste godine bivši američki predsjednik Bill Clinton u društvu Craiga Ventera, tadašnjeg čelnog čovjeka Celere, i Francisa Collinsa predstavio je u Bijeloj kući grubi nacrt čovjekova genom. Sekvenciranje čovjekova genoma dovršeno je u travnju 2003. godine.
Miš životinja