Lav životinja
KRALJ SVIH životinja, uvijek ponosni lav, i njegova bolja polovica, prekrasna lavica, osim poznate i vidljive strane – nadmoći nad drugim stanarima džungle – imaju i nježnu stranu, koja na vidjelo izlazi kada kraljevski par dobije potomstvo.
U Masai Mara rezervatu u Keniji fotoreporter Daily Maila snimio je fotografije od kojih zastaje dah, a koje jasno pokazuju da pravila odgoja, ljubavi i brige za mladunčad vrijede i za "najstrašnije" životinje.
Veterinarka Ingeborg Bata iz zagrebačkog Zoološkog vrta objasnila je da je univerzalno pravilo da se majke sisavaca brinu za svoju mladunčad. – Lavovi, kao i gotovo sve životinje osim gmazova, imaju zaštitnički osjećaj prema svojoj mladunčadi u prvom razdoblju njihova života. Tada se mama lavica brine da se nitko ne približi njenoj dječici, štiteći ih napada predatora – objašnjava Bata.
Jedna lavica okoti do četiri mladunca, teških oko 1,5 kilograma i velikih oko 50 centimetara. Nakon što ih okoti, lavica mladunčad sakrije na neko skriveno mjesto gdje ostaju od šest do osam tjedana. To je najkritičnije razdoblje, kada su lavići najlakša i najprimamljivija meta hijenama i drugim grabežljivcima. Nakon razdoblja u skrovištu, majka laviće dovodi u čopor.
– Briga lavice za mladunčad ne prestaje kada završi razdoblje hranjenja. Za njih je karakterističan dugotrajan boravak uz majku koji se može oduljiti – objašnjava Ingeborg Bata, dodajući da lavovi imaju izraženu socijalnu strukturu i da žive u skupinama poput obitelji. Mladunče prestaje sisati sa navršenih šest mjeseci, ali i dalje ostaje s majkom, nerijetko i do dvije godine. Ipak, u cijelu brigu oko mladunčadi rijetko su uključeni mužjaci.
– Mužjaci se rijetko tu uklapaju jer znaju prema mladunčadi i drugim lavovima iskazivati agresivnost – kaže Bata. Ipak, dokazano je da u prirodi i mužjak može razviti osjećaje prema svom potomku. Mali lavić u svom tati, vođi čopora, vidi uzor, dok ovaj njega brani od grabežljivaca.
U legendarnom Disneyjevom crtiću "Kralj lavova", Simbina tuga nakon smrti tate lava nije potpuna znanstvena fantastika. Od svih divljih mačaka, samo je leopard izrazito asocijalan. Leopardica, nakon što dobije mlade, ne želi mužjaka ni blizu. Lavovi se vežu za svoju mladunčad, a mali lavići privrženi su svojoj mami zaštitnici.
– Kada bi lavovi mogli birati, oni bi ostali što dulje zajedno kao obitelj u čoporu – kaže Bata. Od svih sisavaca, dodaje, slonovi su najviše obiteljski tipovi. Oni mogu ostati uz majku i deset godina, pa čak i cijeli život.
Lavovi su jedini članovi mačje obitelji koji žive u čoporima. Ženke u čoporu često okote mladunčad u isto vrijeme, što je svojstveno samo lavovima u cijelom životinjskom carstvu. Tada se odgajaju istodobno, a mali lavić sisa s bilo koje ženke u čoporu. Lavovi, dokazano je, iznimno uživaju u društvu drugih lavova, razvijaju osjećaje prema potomcima, s kojima se vole igrati i brinu se za njih.