Bjeloglavi supovi
BJELOGLAVI SUP jedna je od najvećih ptica na svijetu koje mogu letjeti, raspon krila im je do dva metra i 80 centimetara, mogu doseći težinu i do 15 kilograma, te letjeti brzinom do 150 kilometara na sat, a uz najbolje uvjete mogu doživjeti i 60 godina.
Žive u kolnijama i broje se kao parovi, jer kada jednom pronađu partnera ostaju s njim čitav život. Hrane se samo uginulim životinjama i ne napadaju živi plijen.
Početkom 20. stoljeća bili su rasprostranjeni na području cijelog teritorija današnje Hrvatske, no danas se smatra da postoji samo sedamdeset parova te se gnjezde samo na otocima Krku, Plavniku, Prviću i Cresu, pa se ta mjesta i uzimaju kao njihova preostala obitavališta. Zbog smanjenog ekstenzivnog ovčarstva, koji je preduvjet njihovoj egzistenciji, te zbog trovanja i razvitka turizma supova je 1990. godine bio samo dvadesetak parova.
Osnivanje Eko centra Caput Insulae-Beli 1993. godine od strane Gorana Sušića službeno je započela borba za njihovo preživljavanje. Hranjenem, spašavanjem iz vode te sustavnim praćenjem Sušić je sa svojim zaposlenicima i volonterim, kojih godišnje ima oko 300, uspio podignuti njihov broj na današnjih sedamdesetak parova. Unatoč očiglednom porastu njihovog broja, Sušić kaže da njihova egzistencija još nije sigurna budući da su te vrijedne ptice doslovno ovisne o pomoći Centra.