Australski ovčar
Mare Maris – ljepotica plava kao naše more
Oglasnik kupljen u lokalnoj trafici nekada davno bio je jedini izvor informacija o štencima koji se nude, a danas je internet prepun web siteova uzgajivača diljem svijeta.
Životinju se danas avionskim prijevozom u cargu može dovesti s bilo kojeg kontinenta, priča nam 28-godišnji Marko Ljutić, mladi menedžer rođen u Makarskoj. Djetinjstvo je proveo u Splitu, studirao je na Američkom managementu u Dubrovniku, a danas živi i radi u Zagrebu.
Marko se kinologijom bavi zadnjih šest godina, a od ranog je djetinjstva bio velik ljubitelj svih životinja, ponajviše pasa i mačaka. Danas je vlasnik uzgajivačnice Mangrys koja se bavi uzgojem rasnih mačaka, perzijskih i exota, a uskoro i pasa, australskih ovčara.
Australski je ovčar pas srednje veličine, iznimno inteligentan i prilagodljiv svim uvjetima života vlasnika. On je vjeran i pouzdan pas.
Kod nas do sada gotovo nepoznata, australski je ovčar jedna od najpopularnijih pasmina u svijetu. Moguće ih je dobiti u četiri boje – crni tricolor, blue merle, crveni tricolor i red merle. Boja očiju ovih pasa može biti plava, crna i jantarna, s varijacijama na temu s jednim plavim i jednim crnim okom. Vrlo se često događa i da je pola oka plavo, a pola crno, što nije greška nego pasminska karakteristika.
Danas se može naći cijela paleta ovčara različitih veličina, boja i karakteristika. Među njima je i srebreni medo, australski ovčar s nadimkom Aussie
Australac iz Amerike
Australski ovčar koti se s repom, no vrlo su često u leglu i bezrepi štenci, takozvani bob tail. Bob tail su jako cijenjeni štenci, tako da se u uzgoju pomno pazi i na tu pasminsku karakteristiku te ju se nastoji očuvati.
Svojom inteligencijom i atraktivnim izgledom zadobio je svjetsku popularnost, i u sportu, i kao kućni ljubimac kojeg je iznimno lako oblikovati prema ljudskim potrebama. Australac se vrlo često javlja i kao radni pas – u sportskoj kinologiji koriste ga u radu s ovcama, agilityju, sa spasilačkim psima i u treningu s frisbeejem.
Prema njegovu imenu, za ovog biste ovčara pomislili da je potekao iz Australije, ali Australac je u biti Amerikanac!
Svoje ime dobio je na američkim prerijama čuvajući prve australske ovce uvezene na kontinent. Danas Amerikanci zasigurno ne bi napravili istu pogrešku kao tadašnji farmeri, oni su danas ponosni na svoje “nacionalno blago”. U Americi je australski ovčar u potpunosti zamijenio zlatnog retrivera koji je donedavno bio najpopularniji ljubimac i dio
American Dreama, koji sada krasi “Aussie”.
– Od samog početka, izabirući pasminu, bio sam siguran da će biti ovčar. Ovčari su psi otvorenog uma, lako uče i formiraju se prema stilu i načinu života vlasnika. Danas se može naći cijela paleta ovčara različitih veličina, boja i karakteristika. Među njima je i srebreni medo, australski ovčar s nadimkom Aussie.
Hrvatski kinološki savez
Prije nekoliko godina na jednoj od nacionalnih izložbi pasa pri Hrvatskom kinološkom savezu uočio sam prekrasnog psa srednje veličine, plave dlake koji je doslovno letio ringom i plijenio izgledom i energijom. Bio je to australski ovčar – rekao nam je Marko.
Istražujući i učeći o pasmini, njezinim karakteristikama te tražeći odakle bi mogao uvesti svoje prvo štene, Marko je svoju kujicu odlučio nabaviti upravo iz matične joj države, Amerike. Ostvario je kontakt s uzgajivačnicom Thornapple, jednom od najtrofejnijih američkih uzgajivačnica australaca. Thornappleina uzgajivačnica bavi se uzgojem australaca već više od 20 godina.
– Do sada imaju uzgojene svjetske šampione, Crufts winnere i najljepšeg psa pasmine na najvećoj američkoj izložbi Westminster. Iako nisam imao iskustva u pasmini, i sam početnik prema ostvarenim rezultatima uzgajivačnice može znati da se radi o kvaliteti – objašnjava nam Marko i dodaje kako je kontakt ostvario preko e-maila, s kratkim opisom odakle dolazi, čime se bavi i kakvo štene želi. Dopisivanje između mladog menadžera i uzgajivačice trajalo je otprilike šest mjeseci, a razmijenjeno je više od 120 e-mailova. Na izbor je dobio tri kujice iz dva različita legla.
Izložbeni pas
– Jedini uvjet koji sam postavio uzgajivačici bio je da želim štene s izložbenim potencijalom i čvrstim karakterom. Htio sam da to bude izložbeni primjerak pasmine jer sam u samom startu znao da želim izlagati, a kasnije i imati mogućnost uzgoja plemenitih ovčara – tvrdi Marko.
Štenci su bili neodoljivi, kaže, nije znao koju bi kujicu odabrao, ali je odluka ipak pala na malu blue merlku po nazivu Thornapple America the Beutiful koju je kasnije nazvao Maris. Maris je svoje ime dobila po latinskoj riječi mare, maris, što znači more. Plavetnilo njezina krzna i očiju podsjetilo ga je na to ime koje joj danas savršeno odgovara jer je Maris strastveni plivač i obožava more.
– U srpnju 2008. u Zagreb je avionom, preko Frankfurta, doletjela Maris. Već tada je ona bila pravi mali pas, nalik na plišanog medvjeda. Od ulaska u zemlju, već na aerodromu, plijenila je uzdahe. U svakodnevnom životu, na ulici, teško da može ostati neprimijećena. Najčešće nedoumice koje možete čuti od slučajnih prolaznika jesu: Radi li se o mješancu huskyja? Gdje mu je rep? Je li to on posijedio? Vidi li na plavo oko? Naše šetnje stoga često završavaju edukativnim pričama o pasmini, njezinu podrijetlu i funkciji – pojasnio je Marko Ljutić.
Multi Junior Champion Thornapple America the Beautiful do sada je izlagana na nacionalnim i internacionalnim izložbama u Hrvatskoj, Sloveniji, Mađarskoj, Češkoj, Austriji i ostalim zemljama u regiji, gdje je osvojila nekoliko uzastopnih šampionata, titulu Najljepšeg psa pasmine i Najljepšeg psa među ovčarima.
Njezina izložbena karijera tek počinje, a na ljeto 2010. godine planira se i prvo leglo australaca u Hrvatskoj u uzgajivačnici Mangrys. Njezin budući “suprug” u Danskoj je uzgajivačnici, također američkog podrijetla. Maris će zato ovoga ljeta avionom otputovati u Dansku na svoju prvu bračnu noć.
– Sljedećih godina svi možemo očekivati popularizaciju pasmine u domovima Hrvata. Svojom blagom naravi i prekrasnim izgledom aussie će zasigurno osvojiti mnoga srca – zaključio je Marko Ljutić.
Australski ovčar