Udaljenost Zemlje od Sunca
Gdje počinje svemir, a prestaje atmosfera planeta Zemlje? Znanstvenici sa Sveučilišta u Calgaryju nakon brojnih istraživanja uspjeli su odgovoriti na to pitanje. Naime, izradili su instrument koji im je omogućio da definiraju granicu između relativno blagih zemaljskih vjetrova i agresivnih strujanja nabijenih čestica svemira.
Podaci prikupljeni instrumentom, u potpunosti dizajniranim na kanadskom sveučilištu i lansiranim u svemir prije dvije godine, pružili su znanstvenicima mogućnost da povuku liniju između Zemlje i svemira.
Prema rezultatima istraživanja objavljenima u ovotjednom izdanju znanstvenog časopisa Journal of Geophysical Research (Dnevnik geofizičkih istraživanja), pravi svemir počinje 118 kilometara iznad Zemlje.
Sofisticiran uređaj Supra-termički detektor, vrijedan više od 420 tisuća dolara, nazvan iona lansiran je u svemir u siječnju 2007. godine pomoću NASA-ine rakete JOULE-II s rampe na Aljasci. Detektor je na visini od 200 kilometara pet minuta prikupljao podatke dok je napredovao prema vanjskoj granici.
– Ovo je drugi put da je na tome području izmjeren protok nabijenih čestica. Tijekom prvog istraživanja u računicu su uključene sve varijable, poput snažnih vjetrova viših atmosferskih slojeva – objašnjava David Knudsen, profesor na odjelu za fiziku poznatog kanadskog sveučilišta u Calgaryju, te dodaje kako je istraženo područje posebno zeznuto jer je previsoko za korištenje balona, a prenisko za satelite.
Knudsen i njegova nekadašnja studentica Laureline Sangalli vodili su projekt u kojem su sudjelovali i Miguel Larsen sa Sveučilišta Clemson, Robert Pfaff i Douglas Rowland iz NASA-e te T. Zhan kao predstavnik kompanije Conseco Inc.
– Rezultati su nam omogućili da probliže pogledamo svemir, ali i bolje shvatimo kako zbivanja u graničnom području između svemira i Zemlje utječu na naš okoliš. Što zapravo znači bolje razumijevanje svemirskog vremena i korelaciju s radom satelita, komunikacijom, navigacijom te izvorima energije – zaključio je Knudsen.
Međutim oko granice između Zemlje i svemira, kao i oko onih prizemnijih, kopnenih i morskih granica među nekim državama, postoje mnoge krive predodžbe i zbunjujuće, proturječne definicije.
Tako astronauti, primjerice, mogu reći da su u svemiru kada prijeđu visinu od 80 kilometara. Mnogi u svemirskoj industriji priznaju arbitrarnu granicu od 100 kilometara, koju prihvaća Međunarodna aeronautička federacija (FAI), organizacija što određuje aeronautička mjerila.
SAD nije nikada službeno prihvatio mjerilo za određivanja granice, jer bi se time kompliciralo pitanje prava preleta satelita i drugih tijela u orbiti, objašnjava NASA.
Kontrola misija NASA-e koristi granicu od 122 kilometra kao visinu na kojoj se ulazi u atmosferu, jer se na toj visini space shuttle prebacuje s upravljanja raketnim potisnicima na upravljanje površinama letjelice.
Neki pak tvrde da bi oznaku "Sada ulazite u svemir" trebalo postaviti na udaljenosti od čak 21 milijun kilometara, jer je to granica na kojoj Zemljina gravitacija više nije dominantna.
Udaljenost Zemlje od Sunca