Podvodna arheologija
Iako Silba kao lokacija nije bila dio projekta “Istraživanje prapovijesnih i antičkih luka na istočnoj obali Jadrana”, što ga već nekoliko godina provodi naš ugledni podmorski arheolog Zdenko Brusić, upravo su u jednoj od njezinih uvala otkriveni neuobičajeni nalazi za more – kameni sarkofazi.
Pronađen je jedan čitav sanduk, dva cijela poklopca i ulomci koji ukazuju na to da bi takvih monumentalnih antičkih grobnica u plitkome moru na tom dijelu Silbe moglo biti još. I iako daljnjim istraživanjima tek treba utvrditi s koje su lokacije na kopnu dospjeli u more, sarkofazi su prvi konkretan nalaz koji svjedoči o rimskoj fazi života na tom zadarskom otoku.
Sredstva Ministarstva
Locirala ih je, očistila i dokumentirala ekipa mladih stručnjaka sa Sveučilišta u Zadru dr. Mato Ilkić, znanstveni asistenti Martina Čehar, Karla Gusar i Mate Parica. Tim je predvodio prof. dr. Zdenko Brusić, a kao dokumentarist bio je angažiran njegov sin, akademski slikar Dazi.
Silba je Brusiću ljetno stanište, a uvala Pocukmarak, za koju je bilo indicija da je u antici služila kao mala luka, dio kupališta. Kako takvih antičkih lučica na Jadranu ima mnogo, Brusić je nije smatrao prioritetom dok zaintrigiran velikim kamenjem nije pažljivije promotrio i utvrdio da nije obično, da su vrhovi što vire iz gomila, obrađeni. Tako je došlo do istraživanja za koje su, natječajem, sredstva dobivena od Ministarstva kulture.
– Pronašli smo najprije jedan cijeli poklopac sarkofaga, dug 1,80 širok gotovo jedan metar i težak najmanje 1,5 tona. Zapravo je to blok kamena, tesan kao krov na dvije vode dok na uglovima ima četiri akroterije.
Nalazište dostupno svima
Ispod gomile kamenja našli smo sanduk sarkofaga i u njegovoj blizini još jedan poklopac. S obzirom na brojne ulomke, računamo da je još najmanje jedan čitav sanduk – kaže Brusić koji želi da se tu lokaciju uredi kao zaštićeno podmorsko nalazište, prvo takve vrste u zadarskom akvatoriju i jedino na Jadranu koje bi bilo dostupno svima.
Podvodna arheologija