Koncentracijski logori
Žene u nacističkim logorima prisiljavane na prostituciju
IZLOŽBA otvorena u spomen-prostoru bivšega koncentracijskog logora Ravensbrück bavi se javnosti malo poznatom temom nacističkog aparata represije – prisilnom prostitucijom.
Rijetko koja tema iz povijesti koncentracijskih logora je toliko prešućivana te, s druge strane, toliko opterećena predrasudama i krivim predodžbama kao tema prisilne prostitucije – rekla je voditeljica spomen-područja ženskog logora Ravensbrück, Insa Eschenbach, na otvorenju izložbe.
Ukupno je oko 300 do 400 žena u deset nacističkih logora, među kojima su Dachau, Buchenwald i Sachsenhausen, SS prisilio na prostituciju. Većina prisilnih prostitutki regrutirana je u logoru Ravensbrück gdje je od 1939. do 1945. godine bilo internirano više od 130.000 žena iz 40 zemalja.
Kako pokazuje izložba, koja je otvorena do kraja rujna, logorski bordeli otvarani su od 1942. godine, i to istodobno s povećanjem obujma industrije naoružanja, pa su posjeti logorskim bordelima zamišljeni kao dio sustava nagrađivanja prisilnih radnika kako bi se povećala njihova produktivnost u industriji.
Najbolji prisilni radnici u industriji dobivali su za nagradu bonove kojima su mogli dobiti jelo, cigarete ili posjet "posebnim barakama" u logoru, no taj se sustav odnosio samo na određene grupe radnika dok su, primjerice, Židovi bili isključeni.
Tema prisilne prostitucije u logorima desetljećima je bila tabuizirana, pa izložba, prema riječima Inse Eschenbach, ima za cilj i kasnu rehabilitaciju žrtava. Jer, ni posjetitelji "posebnih baraka", ni pogođene žene nakon oslobođenja o toj temi nisu govorili. Štoviše, većina žena nakon 1945. godine nije tražila ni odštetu.
Tek je 90-ih godina prošloga stoljeća počeo znanstveni rad kad su povjesničari pronašli posljednje živuće svjedokinje događaja. No, osim izjava suvremenica, postoje i dokumenti jer je SS sve detaljno zapisivao.
U Ravensbrücku se može vidjeti i kopija pisma vođe SS-a Heinricha Himmlera, koja dokazuje da su logorski bordeli osnovani na njegovu inicijativu.
Koncentracijski logori
GORILOPEDIJA – ZEMLJOPIS I POVIJEST