Egipatski nakit
Staroegipatska šminka za oči zapravo je lijek
Kraljica Nefertiti i druge Egipćanke poznate su bile i po jakoj šminki. Crno uokvirene oči možda ipak nisu bile samo moda ili pokušaj da se zadobije milost boga Ra. Možda je teška crna šminka bila zaštita od infekcije oka koja je u vrijeme egipatskih faraona bila česta. Tvrde to francuski znanstvenici koji su proučavali staroegipatsku šminku.
I prije su neki vjerovali da bi šminka zapravo mogla štititi od bolesti, ali s obzirom na to da je u njezinu sastavu bilo olovo, koje je inače otrovno, ta je mogućnost odbačena. No, do sada su se u šminki Egipćanki uspjele izolirati četiri različite olovne tvari, a nova istraživanja otkrila su i tvari koje do 240 posto povećavaju proizvodnju dušikova oksida u stanicama kože.
Danas znanstvenici znaju da je dušikov oksid glavni pokretač imunološkog sustava u borbi protiv bolesti.
S obzirom na to da su infekcije oka bile ozbiljan zdravstveni problem močvarnih područja Nila u vrijeme poplava, sada je i znanstveno dokazano da je olovna kozmetika štitila zapravo od infekcija. Kako se ta dva spoja – olovo i klor – ne pojavljuju zajedno u prirodi, očito je da su ih u svrhu prevencije proizvodili zapravo egipatski “kemičari”, a rezultat je bio antibakterijsko svojstvo šminke.
Znanstvenici koji su utvrdili ljekovito svojstvo olovnog klorida kažu da je to prvi primjer opsežnog namjerno izazvanog kemijskog procesa pa ističu da nije čudno što je “kemej” egipatska riječ koja nam je preko Grka i Arapa stigla na kraju kao – kemija.
Egipatski nakit