Vrste cigareta
Vrste cigareta
Cigareta (fr. cigarette – mala cigara) je proizvod koji se pravi od prethodno prerađenih (prečišćenih) i konačno isječenih listova duhana, koji su čvrsto umotani u papirni valjak (obično manji od 120 mm u dužini i 10 mm u prečniku).
Postoji više vrsta cigareta – od laganijih do težih, ovisno o sadržaju i količini nikotina i katrana, no sve su podjednako štetne za zdravlje. Sve vrste cigareta stvaraju jednako jaku ovisnost u pušača čineći prestanak pušenja dugotrajnom i često bezuspješnom borbom.
Povećan rizik smrtnosti od raka pluća podjednak je u ljudi koji puše cigarete sa niskim i vrlo niskim sadržajem katrana kao i u pušača drugih vrsta cigareta. Nazivi poput Lights, Super Lights i Ultra Lights sugeriraju kod pušača manju razinu štetnosti po zdravlje, a koja nije znanstveno utemeljena.
U jednom od vodećih svjetskih znanstvenih časopisa, British Medical Journalu, objavljena je nedavno studija prof. Jeffrey E. Harrisa s bostonskog sveučilišta MIT o istraživanju određivanja specifičnog rizika kod pušenja cigareta sa srednjim, u usporedbi s pušenjem cigareta s niskim i vrlo niskim sadržajem katrana.
Rezultati studije, koje je prenijela stranica beautymag.net, pokazali su da se rizik među ispitanicima koji su pušili cigarete sa srednjim sadržajem katrana (15-21 mg) nije razlikovao od rizika onih koji su pušili cigarete s niskim (8-14 mg) i vrlo niskim sadržajem (7 mg).
Pušači koji su konzumirali cigarete bez filtera s visokim sadržajem katrana (22 mg) imali su najviši rizik smrtnosti od karcinoma pluća. Istraživači su također ustanovili da je rizik kod ispitanika koji su prestali pušiti do 35. godine života blizu riziku nepušača. Rizik kod ispitanika koji su prestali pušiti između 35. i 55. godine bio je nešto viši, dok se u onih koji su prestali pušiti nakon 55. godine približavao riziku pušača cigareta bez filtera.
Dodatni dokaz da količina katrana nije dobar pokazatelj štetnosti cigareta u ovoj studiji je da pušači cigareta s vrlo niskim sadržajem katrana, posebno muškarci, puše prosječno više cigareta na dan.
U prilog osnovnoj tvrdnji ovog rada idu i druga istraživanja, u kojima se opisuje pojava da ovisnici o pušenju koji prijeđu sa cigareta s većim na cigarete s manjim sadržajem katrana, kompenziraju razliku promjenom načina pušenja. Pri tome blokiraju ventilacijske pore, povećavaju volumen udisaja i vrijeme zadržavanja dima u plućima, što povećava izloženu površinu pluća i omogućava karcinogenima dublji prodor u dišne putove.
Zanimljiva je i činjenica da je nađena jača povezanost adenokarcinoma pluća (nastaje u perifernijim plućnim tkivima) s pušenjem u drugoj CPS II studiji, nego u prvoj CPS I studiji koja se odvijala od 1960-1972.godine kada na tržištu SAD-a još nije bilo cigareta s nižim sadržajem katrana. Također, u nekoliko radova utvrđeno je da promjene u načinu proizvodnje cigareta s nižim sadržajem katrana nisu smanjile količinu dostupnih duhan-specifičnih karcinogenih spojeva.
Iz svega navedenog može se zaključiti da nazivi cigareta poput Lights, Super Lights i Ultra Lights nemaju znanstvenog temelja u pogledu informiranosti pušača o razini štetnosti po zdravlje. Dobiveni rezultati studije vrlo jasno pokazuju da tzv. Lights cigarete, usprkos činjenici da imaju niži sadržaj katrana, nisu manje opasne za zdravlje nego druge vrste cigareta.
Vrste cigareta