Vantjelesna oplodnja
Vantjelesna oplodnja
Zašto je uopće potrebna vantjelesna oplodnja? Od steriliteta, prema istraživanjima, pati čak 15 posto bračnih parova, a "krivci" za to su podjednako i žene i muškarci. Ako do trudnoće ne dođe u godinu dana redovitih i nezaštićenih seksualnih odnosa, parovi bi se trebali obratiti liječniku.
>>Novi zakon "šalje" parove u inozemstvo na umjetnu oplodnju
Kad je riječ o vantjelesnoj oplodnji obično se misli na medicinski potpomognutoj oplodnji. Stručno nazvana in vitro fertilizacija, ili, kako se popularno kaže, dijete iz epruvete, je oplodnja izvan tijela žene. Jajna ćelija iz jajnika žene se izdvoji, smjesti u određeni medij i spoji sa muškom spolnom stanicom. U dosadašnjoj praksi nisu se javljale teškoće i komplikacije graviditeta nastalog umjetnom oplodnjom i ove žene su rađale kao i sve druge. Nije pravilo, ali kod umjetne oplodnje broj višestruke trudnoće je veći nego kod normalne ovulacije i češće će na svijet donijeti dvojke ili trojke.
>>"Moja maternica, moji jajnici"
uspoređuju li se s onima prilikom normalnog spolnog odnosa. Tijekom seksa bez zaštite mogućnost za trudnoću iznozi 15 do 20 posto po ciklusu. Umjetna oplodnja povećava mogućnost za deset posto. Razlog tome jest precizan izbor pravog trenutka: jajna stanica i spermij spajaju se u najpovoljnijem trenutku. Doduše, majčina je dob od iznimne važnosti: dok 30-godišnjakinja ima još 34 posto šanse za uspješnu umjetnu oplodnju, taj postotak u slučaju 45-godišnjakinje iznosi tek 12 posto.
>>Petrova bolnica
Iako je medicinski potpomognuta oplodnja brojnim bračnim parovima pomogla da dobiju dijete, sve češće je predmet etičkih, moralnih, pravnih, klerikalnih, filozofskih i drugih stručnih rasprava koje variranjem faktora, načela i pravila iznose različite stavove, dileme i gledanja na primjenu vantjelesne oplodnje. U Hrvatskoj je tako izglasan zakon koji je vrlo strog i traži niz provjera i konzultacija koje mora obaviti bračni par ako želi ući u postupak medicinski potpomognute oplodnje.