Testiranje na alergije
Testiranje na alergije
Tijekom testiranja na alergije, koža je izložena tvarima koje izazivaju alergiju (alergeni), a zatim se promatraju znakovi lokalne alergijske reakcije.
Uz svoju povijest bolesti, alergijski testovi mogu potvrditi da li su znakovi i simptomi, kao što su kihanje ili osip na koži, pojavljuju zbog alergije.
Testovi također može identificirati specifične tvari koje aktiviraju alergijske reakcije. Informacije iz testova mogu pomoći vašem liječniku razviti plan liječenja alergije koji može uključivati izbjegavanje alergena, lijekove ili imunoterapiju.
Zašto se radi
Testiranje se naširoko koristi za dijagnozu alergijskih stanja, kao što su:
* Peludna * Alergijska* Eekcem* Alergije na hranu* Alergije na penicilin* Alergijska reakcija na ubod pčele
Testiranje na koži se može se koristiti za ljude svih starosnih dobi, uključujući dojenčad i starije osobe. Ponekad, međutim, kožni testovi se ne preporučuju. Liječnik vam može savjetovati da se ne testirate ako:
Uzimate lijekove koji ometaju rezultate testa
To su antihistaminici, antidepresivi i neki lijekovi. Vaš liječnik može utvrditi da je bolje za vas da i dalje uzimate ove lijekove nego da ih privremeno prestanete uzimati zbog testiranja.
Imate tešku kožnu bolesti
Ako ekcem ili psorijaza utječu na velike površine kože, mogu biti zahvaćene uobičajene lokacije za testiranje.
Visoka osjetljivost na alergene
Možete biti jako osjetljivi na određene tvari koje čak i u malim količinama mogu izazvati ozbiljne alergijske reakcije (anafilaksa).
Analiza krvi posebno je korisna za one koji ne mogu proći testiranja kože. Iako testovi krvi mogu biti točni kao i kožni testovi, oni se ne izvode tako često, jer mogu biti manje osjetljivi i skuplji. Ako želite početi s imunoterapijom, koja se sastoji od niza injekcija kojim se namjerava povećati tolerancija na alergene, trebate kožni ili krvni test za identifikaciju određenih tvari koje pokreću vaše alergije.
Rizici
Najčešća nuspojava kožnog testiranja su natečene, crvene kvržice koje svrbe. Najviše su zamjetljive tijekom testa. Obično prolaze u roku od nekoliko sati, iako mogu trajati dan ili dva. Blaga krema može ublažiti svrbež i crvenilo.
Rijetko, alergijski testovi na koži mogu proizvesti ozbiljne alergijske reakcije, pa je važno da se kožni testovi izvode pod liječničkim nadzorom.
Kako se pripremiti
Prije kožnog testa, liječnik će vam postaviti detaljna pitanja o simptomima i uobičajenom načinu njihova liječenja.
Dalje, vaš liječnik će obaviti sistematski pregled za traženje dodatnih tragova.
Vaša povijest bolesti i fizikalni pregled mogu osigurati dovoljno informacija kako bi liječnik razmotrio dijagnozu i tretman. Ako je tako, kožni testovi će možda biti nepotrebni. Ali, ako vaš liječnik nije siguran ili posumnja da imate alergije i treba više informacija o mogućim uzrocima, može preporučiti kožni test.
Lijekovi koje uzimate mogu ometati rezultate. Neki lijekovi mogu potisnuti alergijske reakcije. Drugi lijekovi mogu povećati rizik od razvoja teške alergijske reakcije tijekom testa.
Što možete očekivati
Testiranje na koži se vrši obično u liječničkoj ordinaciji. Alergijski testovi nisu bolni. Budući da igle koje se koriste u ovim testovima jedva prodiru u površinu kože, nećete krvariti.
Tijekom testa
Neki testovi otkrivaju alergijske reakcije odmah, koje se razvijaju u roku od nekoliko minuta od izlaganja alergenu. Ostali testovi otkrivaju kasne alergijske reakcije, koje se razvijaju kroz period od nekoliko dana.
Nakon testa
Ako alergen uzrokuje alergijsku reakciju na koži će se pojaviti crvenilo slično ugriz komarca. Sestra će tada će tada izmjeriti veličinu mjesta reakcije.
Nakon što sestra evidentira rezultate, očistiti će kožu alkoholom za uklanjanje oznake i alergena. Tada ćete s liječnikom razgovarati o rezultatima i mogućim načinima liječenja.
Rezultati
Pozitivan kožni test znači da možete biti alergični na određenu tvar. Veće kvržice obično ukazuju na veći stupanj osjetljivosti. Negativni kožni test znači da vjerojatno niste alergični na taj alergen.
Možete različito reagirati na isti test u različitim vremenima. Ili možete reagirati pozitivno na supstancu za vrijeme testa, ali ne reagirati na to u svakodnevnom životu.
U principu, kožni testovi su najpouzdaniji testovi za dijagnosticiranje alergija na tvari u zraku, kao što su pelud ili grinje.
Vaš plan liječenja alergije može uključivati lijekove, imunoterapiju, promjenu okoliša i prehrambene promjene. Pitajte svog liječnika da vam objasni dijagnozu ili liječenje ako ne razumijete. S rezultatima i planom liječenja biti ćete u mogućnosti smanjiti ili eliminirati znakove i simptome alergije.
Testiranje na alergije