Puknuće bubnjića
Puknuće bubnjića
Bubnjić ili bubna opna je tanka membrana koja razdvaja vanjsko od srednjeg uha. Nalazi se na kraju vanjskog slušnog kanala, nagnut je pod uglom od 45% prema vanjskom slušnom kanalu i smješten je u jednom usjeku (timpanični usjek) ovog kanala.
Uloga bubnjića je da prenese zvuk iz zraka na koščice (čekić, nakovanj i uzengija) u srednjem uhu. Ruptura bubnjića ili perforacija ušnog kanala može dovesti do gubitka sluha.
Bubnjić ima tri sloja. Vanjski sloj čini koža koja se nastavlja na kožu ušnog kanala. Srednji sloj je stratum proprium koji se sastoji od sloja čvrstoga fibroznoga tkiva. Unutrašnji sloj je epitel koji se nastavlja na epitel sluznice bubnjišta.
Većini roditelja nije potrebno reći da su infekcije srednjeg uha (otitis media) jedna od najčešćih bolesti kod dojenčadi i male djece. Do dobi od 3 godine 70% djece barem jednom preboli upalu uha. Do dobi od 7 godina taj broj skače na 90%. Više antibiotika prepisuje se za liječenje tih infekcija nego za bilo koju drugu bolest.
Upale uha obično počinju prehladom, koja može dovesti do nakupljanja tekućine iza djetetova bubnjića. Tekućina sama po sebi ne mora biti problem, ali ona je idealno mjesto za razmnožavanje bakterija ili virusa koji uzrokuju upalu. Akutna upala uha može biti vrlo bolna.
Prepoznavanje boli kod djeteta koje je premalo da bi komuniciralo govorom može biti teško. Međutim, drugi znakovi upale uha mogu biti uočljiviji. Djeca s upalom uha također mogu imati povišenu temperaturu i biti razdražljiva ili bezvoljna.
Katkada bubnjić može puknuti (perforirati) zbog povećana tlaka tekućine iza bubnjića. Nakon što bubnjić perforira i tekućina iz srednjeg uha počne istjecati, bol se ublažava. Iako upale uha mogu iznimno zabrinjavati roditelje i biti bolne za djecu, ishod je ohrabrujući. Većina djece prestane imati učestale upale uha do školske dobi.
U dobi od 4 mjeseca do 4 godine najveća je učestalost upale uha. Može se poduzeti nekoliko jednostavnih mjera koje će uvelike smanjiti rizik kod vašeg djeteta. Pored toga, nova istraživanja pokazuju da mnoge upale uha prolaze same od sebe, bez korištenja antibiotika. Ipak, u nekim slučajevima mogu zahtijevati liječenje. Vaš liječnik i vi ćete zajedno odlučiti o najboljem pristupu vašem djetetu.
Puknuće bubnjića