Pretilost u Hrvatskoj
Pretilost u Hrvatskoj
Pretilost je kronični poremećaj visoke prevalencije (učestalosti), složene etiologije koji uključuje ozbiljne zdravstvene posljedice kao što su šećerna bolest, povišen krvni tlak, srčane smetnje i koji ugrožava psihološko funkcioniranje i kvalitetu života, piše dr. med. spec. psihijatrije Danica Romac s Poliklinike za psihijatriju Pet plus.
Karakteriziran je prekomjernim nakupljanjem masnoća u organizmu najčešće zbog neravnoteže između količine unesene i potrošene energije, tj. kada se jede više nego što treba, a to što se pojede organizam ne potroši.
>>VRUĆE GAĆICE PROTIV CELULITA
>>SMANJITE (VIZUALNO) KILOGRAME ODJEĆOM I NAKITOM
>>MRŠAVLJENJE – NEMOJTE ODUSTAJATI JER VAM SE NE ČINI BRZO!
Stupanj pretilosti određuje se izračunavanjem indeksa tjelesne mase (BMI – body mass indeks) koji dobijemo tako što podijelimo tjelesnu težinu u kg s visinom u m2. Normalan BMI je rangiran od 20 do 25 kg/m2. Ako je BMI veći od 30 kg/m2 govorimo o pretilosti.
U Europi živi više od 60% prekomjerno teških (BMI veći od 27 kg/m2) i 20 do 30% debelih ljudi (BMI veći od 30 kg/m2).
U Hrvatskoj 48% muškaraca i 35% žena ima prekomjernu tjelesnu težinu (BMI veći od 27). Pretila djeca imaju veći rizik za razvoj pretilosti u odrasloj dobi nego djeca s normalnom težinom. Pretilost mlađih je rezistentnija na liječenje i češće povezana s emocionalnim smetnjama nego pretilost odraslih. Raširenost poremećaja ozbiljan je javnozdravstveni problem.
Pretilost u Hrvatskoj