Pomicanje vremena, pomicanje sata
Pomicanje vremena sa zimskog na ljetno vrlo je nezdravo!
Pomicanje vremena sa zimskog na ljetno računanje vrlo je nezdravo za ljudsko tijelo, smatraju neki njemački znanstvenici.
Naime, prema Jürgenu Zulleyju, koji je imao intervju u njemačkom tjedniku Die Zeit, pomicanje sata je beskorisno i vrlo nesigurno. S njime se slaže i Till Rönnenberg koji pomicanje kazaljke s dva na tri opisuje kao čovjekovo mješanje u prirodni ljudski biološki sat.
Istraživanja su pokazala da promjena u računanju vremena povećava broj srčanih udara, a utjecaj poremećaja u unutarnjem tjelesnom satu osjeća se i daljnjih sedam mjeseci do ponovog vraćanja sata.
– Našem bi tijelu više odgovaralo kada bi na bio ritam cijelo vrijeme funkcionirao prema zimskom vremenu – objasnio Zulley.
Gubitak jednog sata naviše utječe na osobe koje su najaktivnije tijekom večeri i noći, smatra znanstvenik Horst-Werner Korf, upravo jer već i tako teže ustaju. Dodao je i kako jetra treba čak tjedan dana da se prilagodi ljetnom vremenu.
Slično su istraživanje proveli i behavioristi Christopher Barnes i David Wagner koji su proučavali ozljede na radu kod rudara između 1983. i 2006. Otkrili su, u usporedbi s drugim danima, kako se najviše ozljeda dogodilo upravo u ponedjeljak nakon pomicanja sata na ljetno računanje vremena. Uz to ozljede su bile teže.
Nakon provođenja ankete potvrđeno je kako su rudari u prosjeku spavali 40 minuta manje. Njihovo je izdraživanje izašlo u znanstvenom magazinu Journal of Applied Psychology.
Pomicanje vremena, pomicanje sata