Operacija hernije
MOGLO BI SE REĆI da zapravo nema odraslog čovjeka kojeg barem ponekad ne bole leđa.
Potvrđuju to i svjetski podaci prema kojima čak 80 posto ljudi muče upravo bolna leđa pa je zbog toga ta vrsta boli jedan od najčešćih uzroka bolovanja. No, s tim se povremenim boljkama nekako i izlazi na kraj, ali kad se “zakočimo” pa bol zapravo ne prestaje i prikuje nas uz krevet nerijetko je izlaz operacija od koje većina odlaže dok “voda ne dođe do grla”.“Nož” nitko ne voli jer to onda znači anesteziju, veliki rez, postoperativni oporavak, pa onda fizikalna terapija i toplice… U najboljem slučaju tek za tri mjeseca prestaju muke, s tim da nikad ne možemo biti sigurni je li mukama došao kraj jednom zauvijek. No, napredak medicine u posljednjih pola godine i u Hrvatskoj za dio pacijenata učinio je operacije hernije diska znatno jednostavnijima, manje bolnima i učinkovitijima.O novim mini invanzivnim zahvatima na kralježnici koje se od prije šest mjeseci rade na Klinici za neurokirugiju KB Sestara milosrdnica razgovarali smo s neurokirugom i predsjednikom Hrvatskog neurokirurškog društva prof. dr. Krešimirom Rotimom, inače i ravnateljem te bolnice. Dr. Rotim ističe kako je nova tehnologija pomogla pacijentima da bol u leđima nestaje odmah nakon operacije, te da se najkasnije za dva tjedna vrate svom svakodnevnom poslu. Sva tri nova zahvata rade se i na Klinici za neurokirugiju KB Sestara milosrdnica, i to stražnja laserska dekompresija, perkutana diskektomija i operacija uz pomoć tubularnog retraktora.
Stražnja laserska dekompresija diska (SLDD), odnosno operacija kojom se većem broju pacijenta s hernijom diska, na neinvanzivan način, u lokalnoj anesteziji, posebim postupkom i laserskim uređajem smanjuje volumen diska te se na taj način smanjuje pritisak hrskavice na živac ili više njih što odmah smanjuje i bol, objašnjava dr. Rotim. Laserskom se sondom ulazi u prostor intervertebralnog diska i primjenom laserske energije postiže dekompresija. Sve se radi pod kontrolom rengena, a liječnici moraju nositi zaštitne naočale.
Prednost je ove operacije da se radi u lokalnoj anesteziji čime se smanjuje rizik od opće anestezije koji uvijek postoji kod operacija. Operacija inače traje između 30 i 45 minuta. Zanimljivo je da je zapravo cijela operacija beskrvna jer nema reza kirurškim nožem nego se uz pomoć posebne igle punktira samo središte hrskavice između dva kralješka. “No, valja naglasiti da ta vrsta operacija nije za sve slučajeve hernije diska, ali za većinu ipak je. U pola godine napravili smo oko 80 laserskih operacija i uspješnost zahvata nam je veća od svjetskog prosjeka koji iznosi 80 posto”, kaže dr. Rotim.Objašnjava kako poslije ove vrste operacija pacijenti mogu ići kući već isti ili drugi dan nakon operacije jer nije potrebno ležanje u bolnici kao nakon klasične operacije kralježnice. Nema fizikalne terapije niti toplica. Očekivani povratak na posao je od dva do četiri tjedna i to u punom kapacitetu. Pacijent je nakon operacije potpuno pokretan i nema boli. Razlika između pacijenta operiranog novom metodom i onog operiranog na klasičan način je taj što se ovaj drugi sigurno neće vrati na posao u punom kapacitetu barem tri mjeseca.
Operacija hernije