Ibuprofen tablete
LIJEKOVI PROTIV bolova koji se mogu dobiti bez recepta, poput primjerice aspirina i ibuprofena, mogu smanjiti rizik od razvoja Parkinsonove bolesti, ustvrdili su američki znanstvenici koji su nakon istraživanja došli do zaključka da osobe koje redovito uzimaju određene količine spomenutih lijekova zbog glavobolje ili bolnih zglobova imaju manje izgleda da obole od Parkinsona.
Riječ je o skupini nesteroidnih protuupalnih lijekova (NSAR) koje dnevno uzimaju milijuni ljudi. Skupina znanstvenika sa sveučilišta UCLA Kaliforniji studiju je provela na 579 muškaraca i žena iz Kalifornije. Polovina ih je bolovala od Parkinsonove bolesti.
Postavljeno im je pitanje jesu li ranije uzimali aspirin ili neki od lijekova iz skupine NSAR, poput ibuprofena jednom ili više puta tjedno tijekom najmanje mjesec dana. Svi oni koji su uzimali dvije ili više tableta dnevno tijekom razdoblja od mjesec dana smatrani su redovitim korisnicima ovih lijekova.
Znanstvenici su upozorili kako treba razlikovati lijekove protiv bolova koji sadrže paracetamol, jer oni spadaju u drugu kategoriju i nemaju isti učinak, kada je riječ o Parkinsonu, kao aspirin ili ibuprofen.
Po završetku istraživanja američki su znanstvenici ustvrdili da su svi dobrovoljci koji su sudjelovali u njihovu istraživanju, a povremeno su uzimali neke od navedenih lijekova, u kategoriji osoba sa smanjenim rizikom za obolijevanje od Parkinsona, u odnosu na one koji ih nisu nikada uzimali.
Posebno su "zaštićeni" bili oni koji su lijekove uzimali tijekom dvogodišnjeg ili višegodišnjeg razdoblja, objasnila je znanstvenica koja je sudjelovala u istraživanju Angelika Wahner.
"S obzirom na sve više oboljelih od Parkinsonove bolesti i na sve dulji životni vijek ljudi, postoji i sve veća potreba za daljnim istraživanjima koji će nam objasniti zašto ovi lijekovi imaju takvu – zaštitnu ulogu", rekla je dr. Wahner.