Među uzrocima povećanja štitnjače spominju se vrlo različiti uzroci: manjak joda u prehrani, urođeni poremećaji u metabolizmu joda, pubertet, trudnoća, lijekovi koji blokiraju deponiranje joda. Konzumiranje određene hrane objašnjava povećanu učestalost strume u pojedinim etničkim skupinama. Kupus i druge biljke iz porodice Brassica imaju takav strumogeni učinak.
Struma podrazumijeva sve oblike povećanja štitnjače, bez obzira na uzrok i terapijske postupke koji su različiti u raznim oblicima strume.
Posljednjih desetljeća posebno je značajna soja koja sve više ulazi u ljudsku prehranu. Struma se javlja i do osam puta češće kod žena, i to ne samo zbog odlučujuće uloge ženskih spolnih hormona nego i zbog nasljednjih obilježja vezanih uz spol. Učestalost strume raste i sa godinama života.
Produžena stimulacija rasta štitnjače, bez obzira na uzrok dovodi do povećanja žlijezde često već u mladosti i to najčešće u cijelosti, da bi se kasnije pojavili i pojedinačni čvorovi. Pojava difuzne strume u pubertetu najčešće je povezano sa porodičnom anamnezom tako da roditelji prepoznaju takva stanja i prije nego ona predstavljaju poseban problem. Nakon puberteta često dolazi do smanjenja štitne žlijezde, a samo u manjem broju slučajeva uvećenje perzistira te vremenom mijenja karakter difuzne strume (povećanje obaju režnjeva) u nodoznu (sa jednim ili više čvorova) strumu.
U drugim slučajevima polinodozna struma (više čvorova) otkriva se obično slučajno u 30-tim godinama i to tijekom sistematskog pregleda ili nekih drugih pregleda, a da promijenjena i povećana štitnjača prethodno nije predstavljala nikakvu teškoću.
O postupku liječenja pročitajte ovdje.