Adolescentska kriza
Adolescentska kriza
Iznenadne promjene ponašanja, apatija, udaljavanje od prijatelja i obitelji, nedostatak volje za učenjem – prvi simptomi psihoze mogu biti lako protumačeni kao adolescentska kriza. U stvarnosti se poremećaj, koji zahvaća jednu od sto osoba u adolescentskoj dobi, počinje manifestirati upravo između 16. i 18. godine.
Zaključak je to istraživanja provedenog na odjelu psihijatrije i psihološke medicine Sveučilišta "La Sapienza" u Rimu. Psihoza se može definirati kao situacija psihičke nelagode kod koje se javlja progresivno udaljavanje od stvarnosti, a tog procesa osoba uopće nije svjesna.
Adolescencija je period u životu kada se pojedinac nalazi na prekretnici između dječjeg i odraslog doba. Mnogi mladi ljudi upravo u tom periodu doživljavaju gomilu psihičkih problema. Nameće se potreba da postanu odrasle osobe, a ne znaju kako.
U školi se ne uči kako se postaje odrastao. Prvi modeli od kojih usvajamo ponašanje odrasle osobe naši su roditelji. Vrlo se često događa da su ti prvi i najznačajniji modeli odsutni ili ni sami nisu odrasli u pravom smislu te riječi. Odsutnost ili neadekvatnost modela vodi do potpune zbrke u glavi adolescenta.
On postaje svjestan da njegovo ponašanje i način komunikacije ne zadovoljavaju ni njega ni njegovu okolinu, a ne može dokučiti drugi način. Drugi način podrazumijeva komunikaciju iz pozicije "odraslog", što uključuje odgovornost, slobodu i poštovanje.
Različiti oblici adolescentne krize
Adolescentska kriza ne pogađa samo neke. Ona zahvaća većinu mladih ljudi, samo se oni s njom suočavaju na različite načine. Društvo, nažalost, zamjećuje samo one adolescente koji zloporabom opojnih sredstava i ostalim rizičnim ponašanjima prijeđu u sferu društvenog problema.
Tada se poduzimaju akcije usmjerene na "istrebljenje" nepoželjnih ponašanja. Ne nudi se alternativa, a velika većina "dobrih" adolescenata, koji trpe svoje probleme, ne bude uopće zahvaćena nikakvim programima.
Gotovo svi adolescenti imaju slične probleme: potisnute emocije, nemogućnost ekspresije intelektualnih, kreativnih i emocionalnih potencijala, strah od odrastanja, nemogućnost ostvarivanja kvalitetnih odnosa, sukobi s roditeljima i ostalim autoritetima, potreba da ih se poštuje i uvažava kao odrasle članove zajednice, da se poštuju njihove potrebe i uvažavaju njihove ideje.
Posljednje su studije na tu temu pokazale visoku podudarnost između pojave psihoza i života u velikim gradovima te konzumacije marihuane i alkohola. No psihoza se danas uspješno liječi.
Adolescentska kriza