Odnos muškarca i žene
MUŠKARCIMA SU POŽELJNIJE mlađe žene, a žene su u potrazi za starijim muškarcima.
Ovaj kulturološki stereotip duboko ukorijenjen u brojnim nacijama diljem svijeta nedavno je dobio i znanstvenu potvrdu sa Sveučilišta u Austriji.
Svi oni, naime, samo slijede prirodan evolucijski razvoj čovječanstva, a parovi u kojima je muškarac stariji reproduktivno su znatno sposobniji od ostalih i u takvim se brakovima rađa više djece. Opsežno istraživanje na 5000 parova dokazalo je da se u braku starijih muškaraca i mlađih žena rađa više djece jer su muškarci potentniji i plodniji u odnosu sa šest godina mlađom partnericom, dok žene, prema istraživanju, najviše djece rađaju u vezama s četiri godine starijim partnerom.
Ipak, veze u kojima je muškarac znatno stariji od svoje partnerice gube sklad, a međusobno razumijevanje, interesi, povjerenje i emotivna povezanost niži su nego inače te za posljedicu imaju manji broj djece.
Također, dokazano je da su partneri manje zainteresirani za djecu ako je žena starija, što je potkrijepljeno tezom da reproduktivna moć žena pada osjetno brže od muškarčeve. Neki primjeri pak odudaraju od ustaljenih svjetskih normi.
U Engleskoj i Walesu, primjerice, u čak 26 posto brakova muškarac je mlađi partner u vezi, a Engleska s druge strane figurira kao europska zemlja s najvećim problemom neželjenih tinejdžerskih trudnoća. Gledajući globalno, muškarci su najviše u brakovima s dvije godine mlađom partnericom, dok žene odabiru 3,5 godine starije muškarce za očeve svoje djece.
Stariji muškarac – mlađa žena najčešći je odnos snaga u brakovima u cijelom svijetu, a znanstvenici su tek sada posumnjali da ta svojevrsna kulturološka uniformiranost ima veze s evolucijom ljudske vrste. Dosad se sociološki trend objašnjavao činjenicom da muškarci traže mlađe družice, dok žene u starijem partneru vide sigurnost.