Dominantne žene
Tata na porodiljnom dopustu? Supruga hraniteljica obitelji? Muškarac koji zarađuje manje od žene? Muž koji s djecom piše domaću zadaću dok čeka da se žena kasno navečer vrati s posla?
Takve su situacije sredinom prošlog stoljeća bile potpuno nezamislive. Još ne tako davne 1961. godine svaka peta žena u Hrvatskoj, točnije njih 22,4 posto, bilo je nepismeno! Te ih je godine samo nešto više od tisuću diplomiralo, mahom na učiteljskim studijima i u područjima vezanima za socijalnu skrb. Na Vrhovnom sudu, očekivano, nije bilo niti jedne žene, a na trgovačkim sudovima bile su – tri. Liječnice su činile manje od 30 posto u ukupnoj liječničkoj struci i većinom su bile bez specijalizacije.
60 posto liječnika su žene
Niti 50 godina kasnije, situacija je dijametralno suprotna: gotovo 60 posto svih liječnika su žene, u dobnoj skupini od 24 do 35 godina 50 posto je više žena s visokom stručnom spremom nego muškaraca, tijekom 2007. godine diplomiralo je 12.180 žena, što je 58 posto ukupnog broja diplomanata, više ih je nego muškaraca među magistrima i doktorima znanosti, a čak i na Ustavnom sudu, na kojem još 1995. godine nije bilo niti jedne žene, danas ih sjedi više od 46 posto!
Uz to, žena brojčano ima više, žive prosječno sedam godina dulje od muškaraca, imaju 20 puta manje šansi da završe u zatvoru, devet puta manju vjerojatnost da budu osuđene za kazneno djelo, dvostruko rjeđe umiru od nasilne smrti i pet ih se puta manje drogira od muškaraca.
Ne tako davnih pedesetih…
– Statistike su neumoljive: društveni status muškosti se nezaustavljivo mijenja i muškarci u mnogim područjima postaju Drugi spol, kako je ne tako davne 1949. godine feministička filozofkinja Simone De Beauvoir opisala žene – zaključila je ugledna autorica Timesa Eleanor Mills.
Nevjerojatno osnaživanje žena globalni je fenomen, jer su pokazatelji slični u većini razvijenog svijeta. No, upozorava dr. Nadežda Čačinovič, profesorica zagrebačkog Filozofskog fakulteta, to se ipak odnosi samo na onaj najrazvijeniji, manji dio zemaljske kugle, koji se može nazvati zonom blagostanja.
– I tamo to nije došlo samo po sebi, to je umnogome rezultat duge i ustrajne borbe. Ipak, u velikoj većini svijeta još ste u neusporedivo lošijoj poziciji već u startu ako se rodite kao žena – kaže dr. Čačinovič.
U razvijenom svijetu muškarci pak nedvojbeno zaostaju. Čak i izrazito muške grane znanosti, kao što su matematika i statsitika, postale su feminizirane: čak 74 posto svih studenata koji su 2007. godine diplomirali na tim područjima bile su žene! Ipak, muškarci još drže primat na tehničkim znanostima, gdje diplomira samo 22 posto žena dok žene vladaju odgajateljskim i učiteljskim studijima, gdje je čak 95 posto djevojaka.
Iako su žene nedvojbeno obrazovanije, još su podcijenjene tamo gdje je novac i moć: prosječna plaća im je 20-ak posto manja nego muškarcima, a u politici su još rijetke te se udio od 20 posto, koliko ima žena u Hrvatskom saboru, smatra uspjehom.
Nezahvalna predviđanja
– To je efekt staklenog krova: žene mogu napredovati do jedne nevidljive prepreke, koja se ne može jasno definirati. Još samo rijetke mogu probiti tu barijeru i postati, primjerice, članice uprave, menadžerice ili dekanice fakulteta – kaže dr. Čačinovič. Asimetrija u obrazovanju i znanju te plaćenosti i uspjehu, dodaje, još postoji, no, iako je nezahvalno bilo što predviđati, ne vidi razloga da se i to u ne tako dalekoj budućnosti promijeni. Današnje stanje bilo je kao znanstvena fantastika prije 50 godina, pa stoga nije nemoguće da žene probiju i tu financijsku barijeru.
– Danas je u društvu i “prostim okom”, odnosno bez egzaktnih podataka, vidljivo da ima sve više djevojaka na dobrim pozicijama, jer se pokazalo da su djevojke prilagodljivije i bolje, pouzdanije u izvršavanju zadataka. Međutim, to vrijedi za “elitnija” zanimanja. Što se spuštamo na niže razine, to je situacija sve lošija i žena je u sve gorem položaju. Radnice na najnižim poslovima još se nemilosrdno iskorištavaju – konstatira dr. Čačinovič.
Dominantne žene