Bračni odnosi
Gabi Novak, glazbenica
Savjet:
Tolerancija je najvažnija, no sjajno je ako vam je zapisano u zvijezdama.
Iza Arsena i mene je 36 godina braka, 40 godina ljubavi i isto toliko tolerancije. Tolerancija je oduvijek bila najvažnija u našem odnosu, započinje Gabi Novak, ljepša polovica jednog od najslavnijih i glazbeno najplodnijih parova.
– S njim zaista nije uvijek bilo lako, jer Arsen uistinu jest složena i posebna osoba – umjetnik u pravom smislu te riječi. On je toliko u tom svom svijetu umjetnosti da bi zapravo, i da nije mene, pored sebe trebao nekoga, bilo ženu ili prijateljicu, da mu organizira život.
On je pravi lav, koji oko sebe ima tvrdu ljušturu i ona ga ponekad čini nedodirljivim i štiti taj njegov zaista veliki emotivni naboj. On je čovjek dubokih emocija, koje ne pokazuje, i da nije takav, ne bi bio velik pjesnik.
Mene često znaju pitati “kako možeš to izdržati?”, no ja i dalje stojim iza čovjeka kojeg sam odabrala – priča Gabi, kojoj je jedan od najvećih hrvatskih pjesnika i glazbenika treći suprug. Slavna glazbenica priznaje da je tek u odnosu s Dedićem prepoznala i osjetila temelje za životno partnerstvo, za što je bila voljna boriti se svom snagom od početka njihove veze do danas.
– Prošli smo zajedno svašta. Naravno da su postojale razne faze: dobre, loše, teške i lijepe, ali na nama je da osobu koju smo odabrali kao svog partnera volimo u svakom od tih trenutaka, koliko god se to ponekad činilo teško.
Postojani odnos prvenstveno se zasniva na zdravim temeljima na kojima počiva sve ostalo, a oni se sastoje od istinske ljubavi, poštovanja i onog najvažnijeg, a to je tolerancija. Na početku postoji zanos, strast, zaljubljenost i opčinjenost, no to s vremenom prođe i potom se, ako ljubav zaista postoji, kanalizira u nešto novo, drugačije i složenije, što zapravo može biti i ljepše.
Meni je s Arsenom i nakon 40 godina u našem domu krasno, naročito danas – koje li slučajnosti – kad mu po tko zna koji put pripremam rođendansko slavlje u njegovu rodnom Šibeniku. Ja sam točno znala kakav je Arsen kad sam odlučila s njim graditi život. On se, doista, otada nije puno promijenio, a ja jesam. Priznajem da sam ja ta koja je u našem odnosu često bila tolerantnija, ali ne žalim ni zbog čega. Kako se ono kaže? Valjda nam je bilo zapisano u zvijezdama.
Diana Čuljak Šelebaj, televizijska novinarka i urednica
Savjet: Zajednička postelja, odvojeni poslovi!
Preduvjet dobrom braku odvojen je poslovni život. Svaki od partnera treba proživjeti vlastite ambicije, realizirati svoje planove i provesti svoje ideje, a tek nakon toga prodiskutirati što su uspjeli postići. Kad živimo u ljubavnoj simbiozi, nužno je zadržati dozu osobne slobode i kreativnosti, jer to brak čini dinamičnijim i bogatijim.
To sam oduvijek znala i na tome počiva naš brak. Upravo zato smiješna su mi podmetanja o nekoj zajedničkoj firmi koju imam s mužem. Naši su poslovni interesi različiti: mene zanima političko novinarstvo, a on je rođeni menadžer i producent kojeg zanimaju svi segmenti tog posla.
Vlado Kalember, glazbenik
Savjet: U kući bez smijeha nema ljubavi
Život i brak su kao putovanje. Možete ići pješke, možete se voziti u fićeku ili Rolls-Royceu. No, nije pametno krenuti pješke, a ako krenete fićekom, ne planirajte dugačak put – kaže Vlado Kalember. Violončelistica Ana Rucner i on “prešli” su put od dvije godine, a Kalember vjeruje da je u taj brak ušao upravo s Rolls-Royceom jer su se nakon dvije godine veze jednostavno poklopili svi bitni elementi.
Dosegnuo sam zrelu dob, prešao granicu ozbiljnosti, susreo ženu koja mi se jako svidjela, ona je ostala trudna i uopće nije bilo sumnje. No, vjenčanje je kao neki važni ispit. Jedno vrijeme vam je to najbitnije i stalno o tome razmišljate, a nakon nekoliko mjeseci toga se više i ne sjećate.
S Anom sam prije braka bio u vezi dvije godine i nakon vjenčanja ništa se nije promijenilo, nije nam ni hladnije, ni toplije – ispričao je Kalember, dodavši da je čin vjenčanja u najvećem broju slučajeva važniji ženama i obitelji koja nerijetko vrši pritisak.
Vlado i Ana nisu imali velikih trzavica, a on vjeruje da je za to dijelom zaslužno i njegovo bogato životno iskustvo. Naučio je tijekom godina da je zapravo riječ o sukobima čak četiri različite vrste razmišljanja.
– Sam sa sobom imam dvojbe i često suprotna razmišljanja, a ako još imate takvu ženu, nastaju problem i gužva – našalio se Vlado te napomenuo da su svaku svađu prevladali razumom. Osim toga, sin ih zabavlja i oduzima im toliko vremena da im za sukob ne preostaje ni trenutak.
U kući u kojoj se ne nitko ne smije, nema ljubavi. Kod nas je veselo, moja žena je doista smiješna i još dolazi iz takve obitelji. Sin je, čini se, od nje pokupio taj gen pa se stalno smije. Nemamo niti jednu fotografiju na kojoj je namršten ili ozbiljan – ispričao je Vlado.
Bio je spreman ostati neženja, jednako kao i ući u brak, a mladima savjetuje da se nikako ne vjenčaju iz krivih razloga. Naime, mladi u brak ulaze iz straha, smatra Kalember.
– Ne ženite se dok vas život nečemu ne nauči! Mladi se uplaše da će izgubiti onoga drugog pa ga grubo prisvajaju, a poslije shvate da je svaki ugovor raskidiv – ustvrdio je Kalember i naglasio da, na žalost, ne postoji tableta za uspješan brak, no popustljivost je važna za svaki odnos koji teži dugovječnosti.
Marijana Omazić Hržić, vlasnica marketinške agencije Amodomio
Savjet: Šutnja nipošto nije zlato
Nedavno mi je jedna žena nenadano rekla, govoreći o svojem braku, da žena s brakom dobija sve obaveze, a muž sva prava. Iznenadila sam se i rekla da se ne bih složila, barem kad je riječ o mojem braku. Možda se naprosto radi o tome da sam duuugo birala i izabrala najboljeg!
Naš brak je uslijedio, posve neuobičajeno, ne samo nakon godina i godina zajedničkog života, doslovno i u dobru i u zlu, već i nakon rođenja djece. Nisam sigurna jesmo li mi jedno drugoga stavljali na kušnju da možemo biti sto posto sigurni u ishod braka jer se toliki brakovi oko nas ili raspadaju ili održavaju na životu teškom mukom.
Na naše poimanje braka vjerojatno je utjecala činjenica što smo dugo živjeli vani: ja sam se školovala i živjela desetak godina u Italiji, a on u SAD-u. Naše obrazovanje i životno iskustvo pomoglo je da naša ideja bračnog života nema puno zajedničkog s patrijarhalnom idejom neprestanog ženina odricanja od svojih potreba, želja, stremljenja, što neminovno vodi u nezadovljstvo i već spomenuti stereotip: žena s obavezama i muž sa svim pravima.
Moj muž – je li pametno da ga toliko hvalim? – u zajedničkom životu pokazao je rijetke osobine za suvremene muškarce opsjednute sobom, svojim vremenom, potrebama, karijerom: postojanost, mogućnost da potisne svoje želje zbog obitelji, posvećenost djeci.
Razlikujemo se u nekim manje važnim pitanjima, čak smo jedno drugome korektiv: on je šparan, racionalan, suzdržan, dok sam ja rastrošna , hedonist, strasna. No, slažemo se u najvažnijem – oboje vjerujemo u potrebu da činiš dobro i da će ti se dobrim vratiti. Grozimo se nemorala , a obitelj i djeca su nam na prvom mjestu . No, naučili smo da to nužno ne znači žrtvovanje, odricanje od putovanja, čitanja, vremena bez djece.
Ne radi se o tome može li si to netko priuštiti, već o tome da osjeća da si to ima pravo organizirati, uz pomoć divne bake ili plaćene sitterice.
Svaki brak, pa i onaj koji je započeo s istinskom ljubavlju, bit će ubijen ako par baš nikada nema vremena za razgovor.
Muškarcima se na rečenicu “Mi moramo ozbiljno razgovarati” diže kosa na glavi, ali postoje načini da se započne iskren, dubok, važan razgovor, a da oni i ne shvate što ih je snašlo.
Bračni odnosi