Zapošljavanje u inozemstvu
Indiji, za razliku od drugog susjeda, Kine, Nepalci su mnogo skloniji. Kulturološki i jezično su im bliži. Malo tko će reći da graniče s Kinom, nego radije kažu da je na sjeveru Tibet, a na turističkim kartama, tiskanim u Nepalu, svugdje će stajati Tibet, dok će Kina biti napisana odmah iza toga, ali stavljena u zagradu.
Simpatije prema Tibetu uvelike su splasnule kad je shvaćeno da iza prosvjednika, koji svako malo izađu na ulice Katmandua ne bi li ukazali na potlačenost tog naroda u Kini, prilično čvrsto i financijski obilato stoji Indija.
– Tibetanci se tijekom dana, odjeveni u njihovu tradicionalnu nošnju, skupljaju i demonstriraju ispred američkog veleposlanstva, a navečer, u odijelima i s kravatom, kockaju se po kasinima Katmandua – kaže Krishna Bhatarrai, vlasnik turističke agencije Encounters Nepal.
U zemlji sa 30 milijuna stanovnika glavni je problem kako preživjeti jer tamo se živi s manje od dva dolara dnevno
Bhatarrai nije prevelik optimist kad je u pitanju budućnost Nepala. Sjeća se kako su nepalski vojnici bili u sastavu UNPROFOR-a, mirovnih snaga Ujedinjenih naroda tijekom rata u Hrvatskoj, no boji se da bi slična sudbina, kakva je zadesila bivšu Jugoslaviju, reprizu mogla imati i u njegovoj zemlji. Tenzije između 14 pokrajina su velike, politička nestabilnost ogromna, a interesi Kine i Indije snažno se prelamaju preko Nepala.
No, Gyaneshwor Acharya, marketinški stručnjak u nakladničkoj kući Naya Prakashan u Katmanduu s kojim pijemo zeleni čaj u kultnom restoranu Nanglo, smještenom preko puta luksuznog Sherpa hotela na Durbar Margu, nema tako crne misli.
Kaže kako je i Indiji i Kini u interesu da između njih postoji Nepal, kao tamponzona. No, to je slaba utjeha. Nepal tek neznatno razdvaja Kinu od Indije – dvije najmnogoljudnije zemlje svijeta izravno se dodiruju granicom dugom čak 3380 kilometara.
Nanglo restoran mjesto je gdje se sastaje lokalni jet-set, gdje ćete susresti strane diplomate, bogatije turiste i kojekakve skorojeviće koji žele biti viđeni i mogu si priuštiti tamošnje prilično visoke cijene. To je jedna od zapadnjačkih oaza Katmandua, najvećeg nepalskog grada, brojem stanovnika gotovo jednakog Zagrebu.
Takvih ugodnih mjesta i nema previše u nepalskoj prijestolnici, prenapučenoj, zagađenoj, bučnoj i tijesnoj, u kojoj svatko traži svoj komadić životnog prostora, nekoliko desetaka rupija dnevno i barem porciju dhal bata, nepalskog jela spravljenog od kuhane riže i leće.
Kolikogod bio težak život u Katmanduu, on ipak pruža više prilika i mogućnosti za pronalaženje različitih poslova, posebice u turističkoj sezoni, čija je špica kratka, ali intenzivna, od listopada do kraja studenoga.
Kad prestanu monsuni i dok u planinama još nije suviše hladno, sjati se ovamo bjelosvjetsko šareno društvo i eto posla za kuhare u restoranima, vozače rikši, nosače, taksiste, prodavače…
U provinciji, gdje je osim na turističkim rutama stranaca manje, život je još teži.
Zapošljavanje u inozemstvu