Putovanje u Barcelonu, Španjolska turizam
Katalonija: U Barceloni žele više gostiju iz Hrvatske
KATALONIJA godišnje ima 24 milijuna posjetitelja, njezin glavni grad Barcelona 12 milijuna, dok cijela Španjolska godišnje zabilježi 59 milijuna turista.
Katalonci, međutim, otvoreno kažu da svoju konkurenciju, dakle građane Hrvatske, na svojim ulicama i plažama žele vidjeti kao turiste.
– Naša tri glavna tržišta su njemačko, francusko i britansko. Hrvatska nam je ozbiljna konkurencija kad je riječ o ciljnoj skupini koja traži sunce i more. Međutim, mi vas želimo kao turiste. Zato smo vas doveli da obiđete neke katalonske destinacije. Dobro je što je ove godine avio-kompanija Spanair uvela direktne letove Barcelona – Zagreb i Barcelona – Dubrovnik – kažu Cuca Colls i Aicard Guinovart predstavnici katalonske Turističke zajednice.
Obišli smo tako čarobnu Tarragonu, planinsko svetište Montserrat u koje hrle hodočasnici da dotaknu „Crnu Madonnu“, selo Sant Sadurni dAnoia u kojem se proizvodi ponajbolja Cava (španjolski pjenušac), besmrtnu Barcelonu, turističku meku Sitges, selo Pals iz kojeg, tvrde katalonski povjesničari, potječe Cristofor Columbo, Figueras, rodno mjesto Salvadora Dalija i srednjovjekovnu Gironu koja vrvi živopisnim legendama.
TARRAGONA Ovaj biser „Coste daurade“, odnosno „Zlatne obale“, osnovan je kao jedan od rimskih vojnih kampova do kojeg ondašnji rimski carevi nisu puno držali. Iz utvrde je, međutim, nastao grad, sa svim institucijama koje je stari Rim planski njegovao: Forum, glavni trg, zidine, fontane, trkalište, akvadukti, arena, Augusta dvor …
MONTSERRAT Planine kao od plastelina, priroda od koje zastaje dah i dječaci koji pjevaju kao anđeli. Tako se najčešće opisuje Park prirode Montserrat među čijim se klisurama smjestio benediktinski samostan s katedralom koja je posvećena Djevici od Montserrata. U samostanu živi 70 redovnika. Ondje je i čuvena glazbena škola za dječake, njih 50 koji pjevaju u crkvenom zboru. Monserrat je i najveće hispansko marijansko svetište.
BARCELONA „Luda“ Art Nouveau arhitektura koju su živjeli Antonio Gaudi i ekipa, guske u sklopu katedrale Svete Eulalije, zaštitnice grada, žestoki protivnici Coride koji protestiraju pred Gradskom vijećnicom, stotine tisuća ljudi koji ondje žele naučiti španjolski jezik, glavna ulica Ramblas na kojoj se prodaju kunići, papagaji i šareni novčanici, maštoviti ulični performeri, mahom iz siromašne Latinske Amerike, velika, bučna „pijaca i peškarija“ – sve je to Barcelona.
SITGES Mediteranski gradić 35 kilometara južno od Barcelone. Posebno su zanimljive Art Nouveau ville koje su dale izgraditi obitelji koje su se obogatile na trgovini crnim robljem iz Afrike i prozivodnji ruma na Kubi. Jedan od njih je seńor Facundo Bacardi koji je iz Sitgesa otišao s nepunih 15 godina. Došao je u Santiago de Cuba, promjenio formulu ruma, a ostalo je povijest.
GIRONA U srednjovjekovonoj Gironi, koja obiluje lijepim trgovima i uskim uličicama, sve je puno legendi. Ukoliko se želite vratiti, morate cmoknuti kip kamene lavice u dupe. Jeftiniji smo od Rima, kažu građani Girone, ondje morate ubaciti novčić.
Putovanje u Barcelonu, Španjolska turizam