NUDISTI – NATURISTI
Broj nudista raste, a broj naturista se smanjuje
PRVI POZNATI nudist u novijoj povijesti hrvatskog Jadrana bio je britanski kralj Edvard VIII. koji se 1936. godine gol kupao na Rajskoj plaži u uvali Kandalora na Rabu, koja je 1934. godine otvorena za nudiste.
Hrvatska je obala, poglavito od šezdesetih do devedesetih godina prošlog stoljeća, uz Francusku, bila na glasu kao najtolerantnija zemlja spram turista koji u ljetnim radostima vole uživati bez „krpica“. Korak hvataju i zemlje koje su dosta dugo po tom pitanju bile konzervativne. To su naši mediteranski konkurenti Italija, Grčka i Španjolska.
Naturizam kao životni stil rašireniji je među ljudima srednje i starije životne dobi. To je način življenja, odnosno životni stil. Mladi su skloniji nudizmu, odnosno isključivo kupanju i sunčanju bez odjeće na slobodnim (za skidanje) ili divljim plažama, a manje su skloni naturističkim kampovima. Tamo se treba prijaviti, pa tako ostanu zabilježeni.
U mnogim europskim državama naturisti su još uvijek ponekad stigmatizirani. Mnogi se boje da njihovi poslodavci imaju predrasude, pa da bi mogli biti obilježeni ako se dozna „što su radili prošlog ljeta“. Zato biraju odlazak na plaže na kojima se tolerira kupanje bez kostima, odnosno kupaćih gaćica, jer se to nigdje ne evidentira. U Velikoj Britaniji se protiv diskriminacije naturista bori i Vladin ured za ravnopravnost, koji štiti i spolne, etničke i dobne manjine.
Bez službene statistike
U Hrvatskoj ima jedanaest naturističkih kampova. Tijekom osamdesetih bilo ih je gotovo tri puta više. Šest kampova nalazi se u Istri, a tri su na Krku. U cijeloj Dalmaciji postoje samo dva. Jedan je na Pašmanu, a drugi na Hvaru. Prije dvadesetak godina bilo ih je sedam puta više. Možda je razlog tome i povećanje tolerancije „golog kupanja“ na plažama izvan specijaliziranih kampova. Ipak, ponovno se bilježi blagi rast broja posjetitelja naturističkih kampova. Najveći takav kamp u Hrvatskoj i Europi je Koversada kod Vrsara.
Procjenjuje se da broj naturista u Europi stagnira ili da je čak u padu, a da se broj nudista povećava. Kada se zbroje nudističke plaže u Hrvatskoj, uključujući i one divlje, dolazimo do troznamenkastog broja. Prije dvadesetak godina bilo ih je nešto manje. Pored takvih plaža ponekad stoji natpis „FKK”, što je skraćenica od njemačkog pokreta Freikörperkultur (Slobodna tjelesna kultura).
Na nekim plažama poput Zlatnog rata u Bolu zabranjeno je kupati se i sunčati se gol, ali se na zapadnoj strani te plaže tijekom sezone može vidjeti brojne nudiste. Nudisti koji se tamo „parkiraju“ riskiraju da budu kažnjeni zbog golotinje. Međutim, hrvatska policija očito ima razumijevanja za interese našeg turizma. Nema službene, a čini se ni neslužbene statistike o broju naturista i nudista među turistima u Hrvatskoj. Prema nekim procjenama gotovo svaki šesti turist koji dođe u Hrvatsku barem se jednom u hrvatskom Jadranu okupa potpuno gol. Naturizam i nudizam često se u društvenoj svijesti povezuju sa seksualnim aktivnostima.
Naturističke udruge se odlučno odriču takve reputacije. Štoviše, smatraju da je naturistički životni stil suprotan agresivnom seksualnom ponašanju – odnosno „nabacivanju“ na plaži. Osim toga, oštro osuđuju ekshibicioniste i voajere. Naravno, u blizini nudističkih plaža često se može vidjeti „ćiribimbaše“ koji se stide skinuti se, ali vole gledati druge. Nudistima u pravilu takvi pretjerano ne smetaju, ako ne fotografiraju ili ako se pak ne samozadovoljavaju. Čini se da seksualno nametljivog ponašanja ima više među „tekstilcima“.
Dvije engleske turistkinje, Sarah (33) i Anna (31), upravo to potvrđuju. Kao i brojne druge osobe iz Engleske, i one su htjele probati nudističko kupanje, ali ne na engleskim plažama. Čule su da u Hrvatskoj vlada prijateljsko raspoloženje prema nudistima, pa su našu zemlju izabrale za godišnji odmor. Iznenadilo ih je što ih na nudističkoj plaži gotovo nitko nije gledao.
– Tek su nas onako usput pogledali kad smo se obukle – mislile smo da ne izgledamo dobro, da smo preblijede za ovdašnji ukus – kaže Sarah.
Zanimljivo je da su se na „tekstilnoj“ plaži pogledi gotovo pa lijepili za njih. Bilo je čak i „nezgodnih“ dobacivanja te „upucavanja“. Obnaženi turisti često znaju smetati lokalnom pučanstvu. Tako su primjerice u Engleskoj susjedi prosvjedovali nakon što je jedan par kupio farmu i pretvorio je u naturistički pansion. Naime, dok je čuvala stoku, jedna je susjeda primijetila na susjednom imanju golog muškarca sa šalicom kave ili čaja u ruci. Zbog toga su vlasnici pansiona posadili grmlje i stabla oko svog posjeda kako susjedi više ne bi viđali njihove obnažene goste.
Fatalni spot
Cipar je vrlo konzervativan kad je u pitanju nudizam. Ipak, uporni nudisti na tom otoku nađu mjesto za kupanje i sunčanje. Zabilježeni su čak i slučajevi da je tamošnja policija kažnjavala gole kupačice i kupače. Kupačice u toplesu toleriraju jer smatraju da su odjevene. U Danskoj i Norveškoj sve su plaže slobodne.
Dakle, na svakoj se plaži kupačice i kupači mogu skinuti. U mnogim zemljama naturizam nije nužno vezan uz more. Tako postoje mnoge aktivnosti kao što su golo planinarenje, golo kajakaštvo – poznato kao kanudizam, te goli biciklizam. U Francuskoj u naturističkom turističkom naselju La Jenny postoji i jedino europsko „golo“ golf-igralište. Naturizam je bio vrlo popularan i od vlasti uglavnom toleriran u realsocijalističkoj Istočnoj Njemačkoj, daleko više nego u kapitalističkoj Zapadnoj.
Nakon ujedinjenja više od trećine nudističkih plaža zauzeli su „tekstilni“ turisti iz bivšeg zapadnoj dijela. Ipak, tamo je u gradu Freudenstadt prošle godine otvoren Hotel Rosengarten, prvi naturistički hotel na svijetu. U turističkoj ponudi sve su popularnija i krstarenja bez odjeće. Takvi brodovi plove i našim morem. Reputaciji hrvatske naturističko-nudističke turističke niše najviše pridonosi usmena predaja te informacije koje se mogu naći na internetu na tematskim stranicama i forumima, kao i pojedinačni napori turističkih tvrtki. Na žalost, taj je segment naše turističke ponude u zapećku interesa resornog ministarstva i Hrvatske turističke zajednice.
S obzirom da je iz spota HTZ-a na sugestiju premijerke Jadranke Kosor izbačena pokrivena stražnjica Jelene Glišić, teško da ćemo do kraja mandata ove Vlade vidjeti slobodnije spotove. Je li to Mediteran kakav je nekad bio? Starogrčki kolonisti teško bi se s time složili.