Kako se razbuditi
ČINI SE DA više nije bitno da li je vikend ili običan radni dan za pogibelj na cesti.
Brzina je jedan od osnovnih uzroka, ali isto tako podaci govore kako je gotovo svaka treća prometna nezgoda prouzročena prevelikim umorom ili pospanošću.
Stručnjaci upozoravaju kako umoran i pospan vozač može biti opasniji od pijanog i zbog toga se ne smije preveć hrvati sa snom. On dolazi iznenada, te je dovoljno samo na nekoliko sekundi zaklopiti oči da dođe do nesreće.
Mnogi ne znaju da se pospanost i umor ne javljaju samo noću, nego i između 14 i 16 sati. To ovisi o bioritmu i javlja se bez obzira da li je vozač prije toga ručao. Umor je naročito opasan na dužim putovanjima, stoga se prije odlaska na dalji put treba dobro pripremiti.
Umor nastaje djelovanjem niza psiholoških i fizičkih čimbenika. Osim fizičkog trošenja energije, umor odnosno pospanost izaziva i monotonija ceste, usamljenost, nezainteresiranost u vožnji, vožnja u nepovoljnim uvjetima, te posebno duga vožnja na autocesti.
Bez obzira na početni elan umor se u pravilu javlja već nakon dva sata vožnje, najčešće između drugog i sedmog sata vožnje, odnosno nakon prevaljenih 200 do 500 kilometara, ovisno kojom se cestom vozi. Prezahtjevna cesta i složeni uvjeti vožnje bitno utječu na povećanje umora.
Prije odlaska na duže putovanje vrlo je važno dobro se odmoriti i naspavati. Ako se kreće rano ujutro večera mora biti lagana i vozač se ne smije opterećivati negativnim stvarima. Stres prije putovanja pridonosi teškoćama u vožnji, te stoga treba pozitivno razmišljati.
Prije polaska na put treba izbjegavati uzimanje lijekova posebice protiv tjeskobe, alergija, visokog tlaka i dijabetesa jer mogu djelovati uspavljujuće.
Ako se kreće ujutro treba pojesti kvalitetan, ali ne nikako i obilan obrok. Ista stvar vrijedi i za vrijeme putovanja, odnosno u njegovim stankama. Naime, umor se vrlo brzo javlja ako se vozi nakon obilnog obroka.
Prirodno je da nakon jela vegetativni živčani sustav krv šalje u želudac zbog probave. Tada je prirodno vrijeme za odmor, jer pri tome mozak ne dobiva dovoljno kisika, što ima za posljedicu pospanost i umor.
Na dužim putovanjima treba izbjegavati stimulativna sredstva i energetske napitke, jer imaju nepredvidiv utjecaj, te ponekad izazivaju i razdražljivost što može biti štetno u vožnji.
Kava i čaj koji sadrže kofein i tein imaju kratkotrajan učinak kod umora. Pomoći će za probroditi krizu, ali se ne smije pretjerivati jer znaju imati i kontraindikacije. Isto tako cigareta neće razbuditi vozača, nego će se u zadimljenoj kabini još više umarati.
Svakih stotinjak kilometara veoma je važno stati i malo se prošetati, te razgibati. Protegnuti noge, opustiti se i koncentrirati na nastavak vožnje vrlo su bitne stvari. Ako vozača uhvati kriza, odnosno ako ga je umor u potpunosti savladao najbolje je stati sa strane ceste i malo odspavati.
Dovoljno je nekoliko minuta sna da se povrati svježina za iduću etapu. Ni u kom slučaju ne smije se voziti brzo kako bi se stiglo što prije do kreveta. Umoran i pospan vozač ima usporene reakcije čime se samo povećava opasnost od prometne nesreće.
Jako bitno je i okruženje u samoj putničkoj kabini, odnosno mikroklima. Ako počnete osjećati posljedice umora dobro je malo otvoriti prozor, jer hladan zrak osvježava. Isto tako uz pomoć klima uređaja može se stvoriti odgovarajuća mikroklima, pri čemu je puno opasnija previsoka temperatura koja dovodi do pospanosti. Ipak jedan od najvažnijih ili najvažniji savjet bio bi – ne krećite na put ako ste umorni ili ako niste psihički sposobni za takav napor.
Za vrijeme zastoja na prometnicama i autocestama najbolje je izaći iz automobila, te malo protegnuti noge i razgibati se. Ako ste gladni iskoristite stanku za pojesti malo svježeg voća ili povrća, te popiti čašu osvježavajućeg pića (voda, prirodni sokovi, voćni čaj ili hladno mlijeko po mogućnosti sa serotoninom – hormonom sreće koji popravlja raspoloženje).
Umjesto slatkarija najbolje uzeti neki voćni kolač, kruh ili pecivo od integralnih žitarica. Za duga putovanja, a za slučaj zastoja dobro je sa sobom imati hladni napitak, voće ili slatko, te zanimljivo štivo koje će pomoći vozaču da što lakše prevlada nastalu situaciju.