Dizajneri interijera – Opremanje hotela i hostela
HOTEL u Perugi pamtim kao jedno od najneugodnijih mjesta u kojima sam bila.
Spavaonice su bile kao zatvorske ćelije, a po kvaku za prozor trebali smo ići na recepciju. Selidbu u apartman od 40 kvadrata uz Sveučilište u Perugi, koji sam dijelila s tri kolegice, bila mi je kao premještaj u Disneyland.
Tipologija hostela zadnjih se godina ubrzano razvija. Prednjače, naravno, Japanci. Ako mogu graditi najmanje kuće na svijetu, na 10 kvadrata, kao što to rade arhitekti iz ateljea Bow-Wow, kako ne bi mogli ponuditi hostel koji na maloj kvadraturi ima sve, a pruža i užitak za oko. Jedan je od novijih primjera hostel Nine hours u Kyotu gdje je apsolutno sve dizajnirano. Kad je u pitanju najbolji total dizajn hotela, nije se teško odlučiti: ono što je Philippe Starck osmislio svojom fantazmogoričnom maštom, od eksterijera, do oblikovanja kvaka, nema premca.
U Splitu su sada napravili nešto čime bi i Starck bio oduševljen. U centru grada, na mjestu nekadašnje robne kuće, otvoren je novi dizajnerski hostel Golly&Bossy. “Dioklecijan nas je odabrao, zašto ne biste i vi?” slogan je kojima se reklamiraju.
Najveće nade
Goli i bosi s puno stila, dakle, možete biti na mjestu nekadašnjeg shopping centra na Morpurgovoj poljani, za samo 130 kuna, koliko je cijena najjeftinijeg noćenja,a projekt je osmislio 25-godišnji Ante Kotarac, sin kontroverznog splitskog građevinca Zvonka Kotarca. Projekt je koštao četiri i pol milijuna kuna.
– Vjerojatno je samo u Golly&Bossy moguće spavati u secesijskoj kući koja je iz shopping centra adaptirana u dizajnerski hostel u kojem su svi elementi nekadašnjeg centra: panoramski lift, eskalator… i dalje u funkciji – navodi Kotarac. Ideja dizajnerskog smještaja njegova je, kaže, spontana reakcija na hiperprodukciju shopping centara i poplavu smještaja bez identiteta. Tržište hotela i hostela zasićeno je i treba napraviti kategoriju za sebe, kombinaciju ta dva tipa smještaja. – Ovaj prostor je idealan jer doslovno ilustrira ideju reciklaže trgovačkih prostora u brendirani smještaj – kaže Kotarac.
O odabiru suradnika nije morao dugo razmišljati: Damir Gamulin Gamba sjajan je dizajner nepredvidljive inspiracije, a 30-godišnji arhitekti Lea Pelivan i Toma Plejić, koji vode Studio UP, nedavno su dobili veliko priznanje strogog žirija nagrade Mies van der Rohe koji ih je proglasio najvećim nadama europske arhitekture.
Odmah se pročulo
Arhitekti su imali točno sto dana da prostor bivše robne kuće pretvore u prvi dizajnerski hostel na našem području, a transformaciju prostora od 1200 kvadratnih metara u ovako kratkom roku opisuju kao gerilsku akciju. Ipak, i u utrci s vremenom precizno su naciljali profil buduće publike.
Ovo je smještaj za urbane nomade tako da se, još dok su trajali radovi, pročulo koji će biti profil hostela, pa interes nije jenjavao.
Dolaze i gosti koji inače spavaju u hotelima, ali su im dosadili sivi i monotoni interijeri hotela koji nalikuje jedan drugom kao jaje jajetu: – Sve više ima onih koji radije dolaze spavati u Golly&Bossy nego u klasične hotele koji u posjetiteljima ne bude nijednu emociju – primjećuje Kotarac.
Bar od 13 metara
Cijene u dijeljenim sobama kreću se od 130 do 250 kuna, kreveta na kat ima dva do osam u pojedinoj prostoriji. Ako želite penthouse s pogledom na Sv. Duju, možete spavati i u privatnim sobama u potkrovlju, no za to trebate izdvojiti nešto više novca, između 500 i 1300 kuna.
Čim uđete, postaje vam jasno kako se iza fasade secesijske građevine nalazi do sada neviđen tip smještaja kod nas: na samom je ulazu ogroman šank u dvostrukoj funkciji. S jedne je strane recepcija, a s druge ogroman bar. Bar je dugačak čak trinaest metara, pa je vjerojatno i najduži u ovim krajevima, i vodi u kuhinju “De Belly”. Stolice su s potpisom maga minimalističkog dizajna Jaspera Morrisona.
Iako sa stropa vise štedne žarulje, sobe se nalaze na mjestu nekadašnjih skladišnih prostora, a kreveti su poput modula. Nađete se u prostoru koji jednostavno ne želite napustiti. Dizajn je radio Gamulin, kojemu je pripao i najzabavniji dio, a to su slaganje natpisa na podovima. Njih je radio zajedno s copywriterom Sebastijanom Vukušićem. Sobe nemaju klasične brojeve već svaki broj i pripadajuća priča predstavljaju godinu važnu za Split.
Po podu je, umjesto uobičajene signalizacije gdje se što nalazi, ispisana povijest Splita: – Komentirali smo ono što se stvarno dogodilo, i u karakteru je Splita, ali je iskrivljeno u zezanciju. Ovo nije tipična hotelska publika, njih zanima kako upoznati nekoga, potrebni su im zato javni prostori. Kad putuješ, nastojiš neki grad što više koristiti, a mi smo im kroz oblikovanje zajedničkih prostora unutar hostela željeli približiti vibru ovog grada u kojemu Splićani govore engleski, ali neće fureštu dati to zadovoljstvo – kaže Gamulin. Dokaz da su uspjeli u tome posjetitelji su koji izlaze iz svojih soba i fotografiraju natpise na podovima.
Najtraženija 1221
Možda najviše interesa ima za sobu broj 1221 uz koju možete čitati natpis: “Kada su gusari 1221. godine napali Split nosili su poveze na očima. Zato ljudi iz Splita uvijek nose oćale”.
1802. je godina kada su “Izmislili kafiće. U Splitu je to početak sidenja na štekatima i ćirenja ekipe ka sporta za sve uzraste”. 1911. također je važan datum za Split, naučit će posjetitelji hostela koji spavaju u sobi ovog broja, jer su “Studenti iz Praga donili balun i zaigrali nogomet. Tako je nasta Hajduk”, dok su 1984. “Miši Kovaču našli Dalmaciju u oku. Još uvik je tamo. A nama u srcu” i tako redom.
Ekskluzivnije sobe, one na katovima, tematski su podijeljene po parovima: zabilježeno je da su u Splitu spavali Napoleon i Josephina kad je on “došao obić ilirske kolonije”, a važni parovi su i: Lepa i Smoje, Boris i Bata, Strikan i Netjak, Galeb i Strankinja…
Mreža s TBF-om
Predviđena je i budućnost: soba 2022 govori o prvom Splićaninu na Mjesecu. Teme su dakle raznolike: sport, povijest, tračevi, parovi…
Sve je izdizajnirano. Kad gost krene na plažu, dobit će veliki žuti ručnik na kojem piše “Ovdje leži furešt”, i uz to pripadajuće japanke.
Žuta boja hositela upravo pršti: – Željeli smo da je neprestano svjetlo – govore iz Studija UP.
Nedavno su ovdje održana predavanja kreativaca PechaKucha, koja naj-bolje pokazuju profil hostela: – Planiramo preuzeti organizaciju budućih PechaKucha zajedno s TBF-om i postati dio mreže od više od 350 svjetskih gradova u kojima se održava.
Nadam se da će naš hotel biti generator još više događanja – navodi Kotarac, dodajući kako će se i u Zagrebu otvoriti hostel Golly&Bossy.