Babin Zub
Babin Zub
Babin Zub je specifičan morfološki oblik gdje je zapadna strana (Knjazevačka) karakteristična po vertikalnim odsjecima stijena, gdje se jedna stijena izdvaja oblikom koji podsjeća na stari zub, po čemu je i dobio naziv. Njegova visina iznosi, oko 200 m i pristupačna je samo alpinistima. Sa južne strane Babin Zub je blago trbušast i spušta se prema selima Topli Do i Zaskovci, na strani općine Pirot.
Stara Planina – Babin Zub pripada pojasu kontinentalne klime, gdje su ljeta vruća i sušna, a zime su hladne sa jakim vjetrovima i snijegom, i slabo su izražena prijelazna godišnja doba. Dominantan vjetar u većem dijelu godine je sjeverozapadni, za Knjazevac poznat kao “Banjac”, a jug i jugoistok su vjetrovi razvigorci. Snijeg traje od listopada do travnja ili svibnja, a na južnoj strani od studenog ili prosinca do ožujka.
Područje je bogato izvorima i ima puno vode. Pored planinarskog doma nalazi se izvor iz koga nastaje Trgoviški Timok, a planinari su tu vodu koristili za piće. Pored ovog šumskog izvora na Midžoru postoje još Kaludjerske vode (1780m) i Tri Kladenca ( preko 1800m) koji su bogati vodom u tokom cijele godine. Na Jabučkom Ravništu izvori su Dojkino Vrelo, Zaskovački kamen, Vir i Tresetište. Treset je nastao dugogodišnjim slaganjem materijala od lišća i grana koje je taložio ovaj potočić. Treset se još uvijek ne iskopava i čuva se, da se ne bi narušila prirodna cjelina ove visoravni. Cijelo područje, osim stočarskih, nije dirnuto i predstavlja nenarušenu prirodnu cjelinu. Bogatstvo Babinog Zuba i Stare Planine je i u njenom podzemnom dijelu, jer su potoci zlatonosni, ima granita, uljnih škriljaca, urana i drugih rudnih bogatstava.
Sela koja okruzuju Babin Zub su: Ravno Bučije, Aldina Reka, Janja, Mezdreja, Crni Vrh, Ćuštica, Stanjinac, Šugrin, Mirkovci, Zaskovci, Topli Do.
Izvor:babinzub.net
Babin Zub