Postoje li vanzemaljci?
Ako izvanzemamljci postoje, gdje su dosad?, primjetio je jednom prilikom poznati fizičar, nobelovac Enrico Fermi. To su pitanje ponovili znanstvenici na projektu SETI (Search for Extraterrestiral Inteligence) koji je prošle godine obilježio pola stoljeća svojih aktivnosti.
Drake prvi osluškivao
Ideja za projekt SETI rođena je u rujnu 1959. godine kada je u uglednom časopisu Nature znanstvena zajednica pozvana u potragu za izvanzemaljskom inteligencijom. No, prava je potraga počela u travnju 1960. godine kada je mladi američki astronom Frank Drake u blizini mjesta Green Bank u Zapadnoj Virginiji postavio radio teleskop kako bi istražio ima li oko zvijezda Epsilon Eridani i Tau Ceti, sličnih našem Suncu, tragova izvanzemaljskih inteligencija. Svoj projekt nazvao je Ozma, prema kraljevni iz knjige “Čarobnjaka iz Oza”.
No, nitko se dosad nije javio ni Drakeu ni stotinama ostalih znanstvenika koji tragaju za izvanzemaljcima pomoću moćnih radioteleskopa u sklopi projketa SETI. Najveći među njima, smješten u zvjezdarnici Arecibo u Portoriku, ima promjer 306 metara.
Vrijedna donacija
– Naći ćemo E.T.-ja između 2020. i 2025. godine – izjavio je dr . Seth Shostak, jedan od vodećih istraživača Instituta SETI u Mountain Viewu Kaliforniji. Shostak smatra da će prvi izvanzemaljci s kojima će čovječanstvo stupiti u kontakt biti “misleći strojevi”, visoko razvijena vrsta koja je tehnološki ispred nas nekoliko stoljeća. Potragu za pametnim izvanzemljacima svakako će pospješiti i 26 milijuna dolara vrijedne radioantene koje je suosnivač Microsofta Paul Allen donirao za projekt SETI.
Što s primljenim signalom
No, što će se dogoditi ako nam neki E.T. pošalje poruku? Prema protokolu (doduše, bez legalne snage) Međunarodne aeronautičke akademije o primjenom signalu bi odmah trebalo obavijestiti generalnog tajnika Ujedninjenih naroda koji bi tu vijest priopćio cijelom svijetu. Zatim bi međunarodna zajednica formulirala odgovor u ime cjelokupnog čovječanstva.
Postoje li vanzemaljci?