Noć punog Mjeseca
PUNI JE MJESEC još od ranih dana ljudske civilizacije izvor fascinacija, inspiracija, mitova i praznovjerja.
Potaknuti time, novinari britanskog dnevnika Independent Jonathan Brown i Rebeca Bowle istražili su brojne zanimljivosti vezane uz taj nebeski fenomen te ih objavili u članku "Pedeset stvari koje niste znali o punom Mjesecu".
Puni Mjesec ili uštap faza javlja se svakih 29,5 dana kada se Mjesec nađe na suprotnoj strani Sunca. Tada je potpuno osvijetljena strana Mjeseca okrenuta prema nama. Jedini mjesec kada uštap može izostati jest veljača. Kada se u jednom mjesecu pojave dva uštapa ta se pojava naziva "plavi Mjesec" (blue Moon).
U prosjeku se opaža svaka 32 mjeseca, a posljednji put plavi smo Mjesec opazili 30. lipnja ove godine. Kada je pun, Mjesec je najsjajniji objekt na noćnom nebu, čak deset puta sjajniji nego kada je u fazi prve i zadnje četvrti. To je možda razlog zašto se neki ljudi tijekom uštapa žale na nesanicu. Drugi, pak, tvrde da za vrijeme punog Mjeseca spavaju čvršće nego inače.
Najstariji lunarni kalendar, koji pokazuje puni Mjesec, star je 15.000 godina, a nađen je u poznatoj špilji Lascaux u Francuskoj. Kod mnogih je naroda uštap povezan s različitim vjerovanjima. Primjerice, inuiti na Grenlandu vjeruju da je puni Mjesec gladni bog Anningan koji je usredotočen na to da pojede svoju sestru, božicu Sunca, Malinu. Najpoznatiji budistički festival Wesak, pak, slavi se svake godine na uštap u svibnju kada se obilježava Budin rođendan.
Puni je mjesec povezan s mnoštvom praznovjerja. Tako neki smatraju da je vjerojatnost začeća muškog djeteta mnogo veća na uštap. Drugi tvrde da je puni Mjesec nesretan dan ako pada u subotu, a sretan kada pada u ponedjeljak. No vrhunac praznovjerja zacijelo su zakoni u Šri Lanki.
Naime, kada su 2001. godine Šri Lanka i Zimbabve trebali odigrati prijateljsku utakmicu, ona je odgođena za jedan dan jer prema novim pravilima, koje je uvela šrilankanska vlada, na puni Mjesec zabranjeno je bavljenje sportom. Jedna od čestih zabluda povezanih s punim Mjesecim jest da se Apollo 11 na uštap 20. srpnja 1969. godine spustio na Mjesec. No u stvarnosti povijesno spuštanje dogodilo se tjedan dana nakon uštapa.
Puni se Mjesec od davnina povezuje i sa ženinim menstrualnim ciklusom. Prema jednoj teoriji, to je stoga jer je pračovjek, zbog tabua povezanih s krvlju, nastojao ići u lov tijekom ženine menstruacije.
Najbolje vrijeme za lov, pak, jest u noći punog Mjeseca. No više tisuća godina kasnije slovački je psihijatar Eugen Jonas u 20. stoljeću kreirao metodu kontrole rađanja i plodnosti zasnovanu na uštapu. Ipak, analiza rođenja 4256 beba rođenih u jednoj klinici u Francuskoj pokazala je da između punog Mjeseca u plodnosti nema nikakve veze.
No zato je studija njemačkog Sveučilišta Tubingen zasnovana na policijskim izvještajima tijekom 50 mlađaka i uštapa pokazala da se puni Mjesec može povezati s učestalim opijanjima.
Istraživanje objavljeno u Journal of the Florida Medical Association zasnovano na praćenju 1000 operacija odstranjivanja krajnika, pak, pokazalo je da se 82 posto krvarenja nakon te operacije događa oko faze punog Mjeseca.
Noć punog Mjeseca