Zlostavljanje žena
Svaka treća žena vjeruje da siluju samo nasilnici
OTPRILIKE SVAKA treća žena u Hrvatskoj ima pogrešnu predodžbu o tome što je to silovanje iako čak dvije trećine žena smatra da je seksualno nasilje u Hrvatskoj rasprostranjeno, pokazalo je prošlogodišnje istraživanje o stanju seksualnih prava žena u Hrvatskoj, koje je predstavio Centar za prevenciju, istraživanje i suzbijanje seksualnog nasilja i žensku seksualnost Ženska soba.
U istraživanju je sudjelovala 1491 ispitanica u dobi od 18 do 93 godine, i to iz cijele zemlje. Najveći broj žena u uzorku, njih 57 posto, ima završenu srednju školu.
Čak 36 posto ispitanica smatra da žena u slučaju silovanja mora pružiti "jak fizički otpor", njih 32 posto drži da silovana žena mora imati "teške tjelesne ozljede" kao posljedicu silovanja, a jednak ih postotak smatra da počinitelj treba biti "neki nepoznati manijak."
Silovanje je teško dokazati?
Slabo poznavanje toga što je silovanje otvara i pitanje jesu li premali postoci žena koje odgovaraju da su doživjele silovanje, njih 4 posto, odnosno da su doživjele pokušaj silovanja, njih 13 posto. Neželjene seksualne primjedbe i vulgarne ponude doživjelo je čak 55 posto žena, a neželjenom i prisilnom dodirivanju tijela bilo ih je izloženo 43 posto. Samo je pet posto od ukupnog broja žena koje su doživjele nasilje to i prijavilo policiji, odnosno Državnom odvjetništvu.
Kako objašnjava koordinatorica Ženske sobe, psihologinja Maja Mamula, za visok postotak žena koje imaju pogrešnu predodžbu o silovanju kriv je tzv. mit o pravom silovanju, koji u Hrvatskoj podržavaju razne institucije kao što je državno odvjetništvo, policija, sudstvo i obrazovni sustav. Prema tom "mitu," silovanje je zločin koji se događa u mračnim ulicama, po noći, od nepoznate osobe, a počinitelj je duševni bolesnik. Važan dio "mita" je i to da do silovanja dolazi jer mu se žena ni na koji način ne može oduprijeti, a to se, u konačnici, vidi i po količini tjelesnih ozljeda. Napokon, počinitelj uvijek ima oružje.
– Jedna je predstavnica državnog odvjetništva, primjerice, prije nekoliko mjeseci na televiziji ponovila da im je silovanje moguće jednostavno procesuirati samo u takvim slučajevima, jer je svako drukčije silovanje teško dokazivo – govori Mamula.
Podaci, međutim, pokazuju da su u 40 posto slučajeva počinitelji seksualnog nasilja partneri, u 51 posto slučajeva je riječ o prijatelju ili poznaniku, u 34 posto slučajeva je to nadređena osoba s posla, a član obitelji u 12 posto slučajeva. Nepoznata osoba je, pak, počinitelj seksualnog nasilja u 67 posto slučajeva.
Kako objašnjava Mamula, iz istraživanja proizlazi da neke žene koje su u braku ili u vezama silovanje od strane partnera opisuju eufemizmom kakav je "prisilan seksualni odnos."
Seks pod prijetnjom je silovanje
– One u istraživanjima ne odgovaraju da su bile silovane, nego zaokružuju rubriku nešto drugo. A kad ih se zamoli da opišu kakvu su to vrstu nasilja doživjele, opisuju seks pod prijetnjom batinama, ucjenama ili fizičkom silom. A to, opet, nije ništa drugo nego silovanje – govori Mamula, dodajući kako je sasvim izvjesno da te žene silovanja ne prijavljuju nadležnim institucijama.
Podaci su nešto bolji kad je riječ o zaštiti reproduktivnog zdravlja. Oko 55 posto žena odgovara da na preventivne ginekološke preglede ide jednom godišnje ili češće, a od tog broja više od 60 posto njih je tijekom protekle godine imalo neko ginekološko oboljenje.
No, čak 46 posto žena starijih od 40 godina, koje su u rizičnijoj dobi za rak dojke, ne ide na redovite mamografske kontrole.
Neda Pavić, zamjenica županijskog državnog odvjetnika u Zagrebu, koja više od 20 godina radi na predmetima vezanim uz seksualna kaznena djela, ističe da je nužno zakonski ograničiti broj ispitivanja žrtava silovanja: – Po sadašnjem zakonu, oštećenice se može ispitivati neograničeno, što ih ponovno traumatizira. Maloljetnici do 16 godina ispituju se najviše dva puta, a isto treba biti i za punoljetne oštećenike – govori Pavić, dodajući da je oštećenicu, koja je tijekom postupka postala punoljetna, o silovanju ispitivala čak 7 puta.
Istospolni seks priznalo 7 posto žena
Više od 60 posto ispitanica odgovara da su imale tri ili manje seksualnih partnera, više od polovine žena, njih 59 posto, doživljava orgazam često ili redovito, a oko polovice žena je uglavnom zadovoljno svojim seksualnim životom. Više od 30 posto žena je imalo iskustvo seksualne avanture za jednu noć, a žene o seksualnosti najčešće pričaju s partnerom i prijateljicama, a s djecom ili roditeljima vrlo rijeko. Napokon, gotovo 7 posto ispitanica imalo je istospolno seksualno iskustvo. Da žene precjenjuju kvalitetu i dostupnost servisa i službi za očuvanje reproduktivnog zdravlja, pokazuje i činjenica da 85 posto ispitanica smatra kako je ginekološka služba dostupna svima, 54 posto njih smatra da su savjetovališta za planiranje obitelji dostupna svima, a čak 40 posto ih drži da su im servisi za očuvanje reproduktivnog zdravlja dostupni u okviru nevladinih organizacija.
– To je nemoguće jer se time bave tek dvije nevladine udruge, a savjetovališta za planiranje obitelji više uopće nema osim jednog za adolescente – kaže Mamula. Pogrešni nam odgovori, dodaje, možda ukazuju na to da ispitanice zapravo već dugo ne traže takav tip usluge.