Strah od nepoznatog
OSMIJEH MOŽE privući nečiju pažnju, ali prestrašen pogled djeluje puno brže i efektnije na promatrača.
Mozak očito procesuira prestrašeno lice puno brže nego kad se pokazuju druge emocije, navodi se u nedavnom istraživanju objavljenom u časopisu Emotion.
Znanstvenici su pokušali istražiti izražava li osoba na licu jednakom brzinom osjećaj straha, ravnodušnost ili sreću i otkrili da ljudima treba puno više vremena da postanu svjesni osjećaja sreće i da ga iskažu pokretima na licu.
Znanstvenici vjeruju da brza reakcija na strah može biti zapravo instinkt razvijen kao "prijeteći radar" prije mnogo milijuna godina.
Bjelina oka postaje posebno vidljiva kada je osoba prestrašena, što može ukazivati na potencijalnu prijetnju. Istraživači vjeruju da takav nagovještaj vrlo brzo prolazi kroz mozak do centra koji procesuira emocionalne reakcije.
David Zald, psiholog s Vanderbilt Universityja u Nashvilleu i koautor studije, kaže kako postoje razlozi za vjerovanje da je mozak razvio mehanizme za otkrivanje signala koji ukazuju na moguću prijetnju. Jedan od tih signala je pogled pun straha.
"Mozak može detektirati određene nagovještaje čak i prije nego što smo ih svjesni, tako da možemo usmjeriti našu pažnju na potencijalno prijeteće situacije u našem okruženju", kaže dr. Zald.
Znanstvenici su također otkrili, na svoje veliko iznenađenje, da njihovi volonteri, koji su sudjelovali u istraživanju, puno sporije izražavaju sreću nego bilo koju drugu emociju.
"Vjerujemo da je to zato što osjećaj sreće može signalizirati sigurnost", zaključuje dr. Zald. "Ako je nešto sigurno, ne trebate obratiti pažnju na to."