Poslovni razgovori
MOGLI BISMO porazgovarati o nečemu o čemu zapravo ne bismo smjeli.
Ne, nije ni religija niti politika. Čak nije ni seks. Ciljamo na apsolutni tabu: koliko zarađujemo.
Zar to stvarno nije čudno? Ispričat ćemo svome kolegi iz sobe sve o tome kako smo se izblamirali pred svima, jer nas je šef pred drugim kolegama upozorio da su nam se hlače na stražnjici poderale po šavu, prije nego što ćemo bilo kome u firmi otkriti koliko zarađujemo.
Obično, kako bismo si osigurali mir u profesionalnom životu, uzimamo zdravo za gotovo da takve informacije zadržavamo za sebe. A i trebali bi, većinu vremena. Saznanje koliko zarađuju naši kolege može nas dovesti u nepredviđene neprilike.
Recimo, nakon što tvrtku preuzme novi vlasnik, uvodi se nova politika – plaće postaju tajna. Na pivici s kolegom nakon posla saznajete da je njegova plaća, koja je uvijek bila ista kao vaša, veća za 30%. Vjerujte, vaše prijateljstvo više neće biti isto.
Da ne spominjemo još goru varijantu: saznajete da vaši kolege imaju veću plaću i pitate šefa za razlog. Stiže odgovor koji ste najmanje očekivali: "Pa naravno, kad si lošiji od njih."
Iako izvlačenje informacija od kolega i šefova nije lagano, ipak se da izvesti, čak i bez plaćanja večere neuglednoj kolegici ili kolegi iz računovodstva. Dakle, prvo što trebate učiniti jest oboružati se svim potrebnim podatcima.
Počnite s prikupljanjem informacija na Internetu. Potražite tekstove o prosjecima plaća u industriji te konkretnije u poslovima sličnim vašima. Naravno, na taj način nećete doznati niti izbliza dovoljno. Posljednja istraživanja jasno govore da je zaposlenicima puno važnije znati koliko zarađuju u odnosu na kolegu iz sobe nego što im je saznanje koliko zarađuju kolege na sličnim poslovima u drugim tvrtkama.
Sada kad ste se oboružali podacima o prosjecima plaća u vašoj branši, sada stvarno želite znati plaće svojih suradnika
Najbolji način za dobivanje takvih informacija je, naravno, posredan. Na jutarnjoj kavi pitajte šefa ili starijeg kolegu što misli o vašoj ideji da zatražite povišicu, jer ste eto zadnje poslove odradili vrhunski. Pitanje na koje želite što precizniji odgovor zvučat će otprilike ovako: "Što misliš, koliko bih mogao/mogla dobiti u okvirima plaća koje imamo u firmi?" Ako osoba zna raspon plaća u tvrtki, može vam lako u ovakvom neobaveznom razgovoru to i reći.
Naravno, kad dobijete neku jasniju ideju, probajte se suzdržati i odustati od uletavanja u šefovu sobu s pitanjem: "Zašto, k vragu, imam manju plaću od onog Palmovića?!" Jer, moglo bi se dogoditi da dobijete odgovor tipa: "Zato što ne kasni svaki dan na posao i ne ponaša se prema klijentima kao da su sad došli s njive "(ovdje nemamo namjeru uvrijediti vrijedne poljoprivrednike, nego koristimo stilsku figuru).
S druge strane, probajte takvu situaciju sagledati kao dopola punu čašu. Ako netko tko radi isto što i vi ima veću plaću, znači da i vi možete zarađivati više. Najbolji način za to jest postaviti pitanje šefu: Što bih trebao/la napraviti da dobijem veću plaću. Većina će šefova takvo pitanje dočekati s oduševljenjem, jer će napokon dobiti priliku napraviti izlaganje o svojim vizijama rada u tvrtki, a svi šefovi vole slušati upravo milozvučan ton vlastitoga glasa.
Znači, trebate biti strpljivi i domišljati. U krajnjem slučaju, ako ništa drugo ne upali, ni ona večera s neuglednom kolegicom ili antipatičnim kolegom iz računovodstva možda nije tako loša ideja.