Pamćenje i zaboravljanje
Znanstvenici su prvi put fotografirali proces pamćenja, odnosno nastajanje sjećanja na staničnoj razini.
Fotografija pokazuje proteine koji nastaju između stanica mozga u trenutku kada se informacija pohranjuje u dugoročno pamćenje.
Neuroznanstvenici su predviđali kako izgleda proces, no do sada nisu mogli vidjeti što se zapravo događa.
Eskperiment je otkrio i neke iznenađujuće aspekte stvaranja sjećanja, odnosno procesa pamćenja koji je po mnogočemu nerazjašnjen.
Kelsey Martin, biokemičar Sveučilišta u Kaliforniji sa svojim je kolegama istraživao stvaranje sjećanja u neuronima morskog puža ( Aplysia californica). Ta vrsta puža služi kao dobar model za istraživanje moždanih stanica kakve imaju brojni organizmi, a među njima i ljudi.
Znanstvenici su neurone izložili kemijskom serotoninu, koji se koristi za stimulaciju stvaranja memorijskih veza (a za čije je otkriće Eric Kandel 2000. godine dobio Nobelovu nagradu). No, u novom pristupu znanstvenici su iznašli način da otkriju stvaraju li se novi proteini u trenutku kada mozak pamti.
– Razlika između kratkotrajnog i dugotrajnog pamćenja je mogućnosti stvaranja novih proteina – kaže Wayne Sossin, jedan od znanstvenika koji su radili na projektu.
Iako svi detalji još uvijek nisu razjašnjeni, znanstvenici vjeruju da novi proteini ojačavaju moždane sinapse, odnosno veze između neurona.
– Većina znanstvenika vjeruje da se pamćenje dogodi kada se promijeni snaga veze između sinapsi – kaže Sossin.
Pamćenje i zaboravljanje