Komunikacija na radnom mjestu
IAKO JE DOBRO imati diplomu, neke od najvažnijih poslovnih vještina ne uče se u školi.
Nažalost. No, to nije razlog da ih ne savladate i usavršite, kako više ne biste morali jadikovati prijateljima o "njoj/njemu o kojima svi govore i slušaju ih".
1. Izbjegavajte tračeve na/o poslu Prepričavanje jučerašnje epizode omiljene sapunice ili novog filma uz jutarnju kavu je normalna stvar, no rasprava o tome ima li nešto između nove kolegice/kolege i šefa/šefice je nešto sasvim drugo. Ne samo da je tračanje neprofesionalan način predstavljanja svojih sklonosti, nego nikad ne znate tko vas može čuti. Na taj način ostavljate dojam osobe kojoj se ne mogu povjeriti važne informacije, što će se brzo odraziti na vaš status u firmi.
2. Ističite se u poslu, no bez ulizivanja Sve se broji u dostignuća, čak i najmanje stvari, no šefovi o tome neće znati ukoliko im vi ništa ne kažete. No, to treba napraviti na način koji neće ličiti na ulizivanje i koji će istaći doprinos kolega, ukoliko ga je bilo. Najbezbolnija varijanta je slanje neke vrste izvještaja o napretku putem e-maila, ali nemojte pretjerivati i raditi to svaki dan. Ako ste zauzeti nekim važnim projektom ili s više njih, jednom tjedno bit će sasvim dovoljno.
3. Priznajte vlastite pogreške Neke je stvari lako sakriti, npr. gurnuti mrvice ispod tepiha ili kuhinjskog elementa. Ali ako ste zbrljali izvještaj ili neki segment projekta, to nije nešto što bi se dalo tek tako prikriti. Naravno da se uvijek javi onaj mali vražićak sa stotinu ideja kako krivnju prebaciti na nekog drugog, no potrudite se da ga ušutkate na vrijeme, prije nego što napravi nepopravljivu štetu. I priznajte da ste pogriješili.Da, to je grozno, željeli biste propasti u zemlju pred šeficom ili šefom, no na kraju dana shvatit ćete da ste sazreli kao osoba. Ironija je u tome što, da biste došli do ove razine zrelosti, prvo morate nešto zabrljati. I nema smisla polemizirati o tome što bi bilo kad bi bilo, nego jednostavno kažete sorry, ovo mi je promaklo, popravit ću u roku od xy i krenite dalje. Ne morate se nužno zbog toga osjećati dobro ili loše, prihvatite to kao normalnu stvar i ubrzo ćete ustanoviti da je to vrlo korisno, naročito ako uspijete takvo ponašanje prenijeti u privatni život. Jer, zamislite samo koliki stres izbjegavate na tako jednostavan način, bez potrebe za izmišljanjem priča i pričica koje vam se prije ili kasnije obiju o glavu.
4. Pripazite na druženjima van radnog mjesta Da odmah razjasnimo jednu stvar: ne morate biti prijatelji s kolegama. Nije nužno da se družite van radnog mjesta, idete jedni drugima na rođendane, večere, druženja s djecom. Korektno, profesionalno ponašanje na radnom mjestu je čisto dovoljno. U slučaju da s nekim uspostavite odnos koji počne premašivati gornje parametre, počnite voditi više računa o svom ponašanju. Jer, kad izađete iz poznate sheme radnog mjesta, moglo bi se dogoditi da pretjerate. Npr., ako vas šef pozove na happy hour nakon posla, to definitivno nije poziv na prekomjerno uživanje alkohola, davljenje kolega "zabavnim" anegdotama iz vojske ili srednje škole i slično.
5. Ne podcjenjujte male stvari O tome čak postoje i serije knjiga. Samo zato što više niste pripravnik ne znači da ne morate više skuhati kavu, premjestiti neke fascikle ili donijeti gablec kolegama ako idete van po svoj. Čak i predsjednici uprava najvećih svjetskih tvrtki ponekad sami kopiraju svoje dokumente, pa nemojte misliti da su takve stvari "ispod vaše razine".I na kraju, možda i najvažniji savjet od svih – nemojte gubiti samokontrolu. Dovoljno je da se samo jednom izderete na nekoga u firmi i već ćete steći glas nervozne i komplicirane osobe s kojom nije lako, jer će se i najmanji incident prepričavanjima uvećati.Stoga, obratite pažnju na sitnice na poslu, mogu vam donijeti puno koristi, ali jednako tako vas mogu zakopati tako duboko da ne vidite sunce godinama.
Komunikacija na radnom mjestu