KORIŠTENJE društvenih mreža poput Facebooka danas je masovna pojava. Kritičari će kazati kako taj bijeg u virtualnu stvarnost otuđuje ljude, šteti međuljudskim odnosima, posebice onima između roditelja i njihove djece.
No, mnogi roditelji su se modernizirali, pa su se sami logirali na Facebook zatraživši prijateljstvo sa svojim pomlatkom kako bi im se približili ili ih pak kontrolirali.
Prema nedavnom istraživanju AOL-a, gotovo trećina adolescenata želi izbaciti roditelje s popisa “Fejs frendova”, a gotovo ih dvostruko više izbjegava roditelje na toj najpopularnijoj društvenoj mreži.
Smatram da roditeljima nipošto nije mjesto na Facebooku, posebice ne zbog eventualne kontrole djece. Ono što je svima potrebno jest obični, ljudski, bliski kontakt s bližnjima, pogled u oči i malo razgovora, što nam svima nedostaje u svakodnevnom životu, punom brzom tempa i obveza – kazala nam je psihologinja Mirjana Nazor, koja naglašava potrebu za komunikacijom između roditelja i djece koja danas često izostane.
Pohvaljuje zadarsku akciju po kojoj se treba nekoliko dana odreći mobitela, televizije i interneta u korist približavanja sa svojim ukućanima.
– Roditelji bi ipak trebali ograničiti upotrebu računala, a s njima i društvene mreže koje danas djeci oduzimaju dragocjeno vrijeme – kazala je.
– Meni najviše smeta kada otvorim Fejs pa vidim najmanje tri komentara koja redovito dolaze od moje mame. Rekla sam joj da mi to nije neka baza, ali ona ne sluša, nego i dalje kopa po mom profilu – kazala je jedna 14-godišnja Splićanka koja s majkom prijateljuje on line već dvije godine i to smatra posve glupim odnosom.
– Ona mi pregledava profile prijatelja, slike, komentare, ne mogu je se riješiti. Prije smo bile dobre, a sad mi ide na živce – kaže naša sugovornica, čija majka ne dijeli takvo mišljenje.
Potonja se kune da nipošto ne prati svoju kćer preko Facebooka, nego je jednostavno umrežena kao i svaki drugi odrasli čovjek. No, istraživanje AOL-a pokazalo je kako je Facebook važno pitanje roditeljstva. No, mladi smatraju da roditelji nemaju što raditi na njihovu profilu, baš kao što nemaju što raditi u njihovoj sobi ili na subotnjoj zabavi, a negodovanje se proširilo i na druge servise poput Twittera.
Čak na YouTubeu postoji video “Moja mama je na Fejsu”. Više od 70 posto roditelja su prijatelji svojoj djeci, stoji u istraživanju, a dvostruko se češće dijete s Fejsa želi riješiti majke nego oca. Na koncu, roditelji nisu ni svjesni koliko tehnologija ima veliku ulogu i značenje u životima njihove djece, a zabrinjava statistika od 28 posto ispitanih školaraca koji su važnost društvenih mreža u svojim životima stavili ispred svojih roditelja. Nadajmo se da se taj postotak neće povećavati.
– Ako mi kći otvoreno kaže da joj je Fejs važniji od mene i oca, ugradit ću joj GPS! – komentirala je naša sugovornica.