Ušteda energije u kućanstvu
Budućnost je sada. Reagirajte na vrijeme!
DA JE ekološki način života apsolutno in, znaju već i ptice na grani. Ekologija je definitivno prestala biti “tamo neki problem” i postala briga i zadaća svakog pojedinca. Kako mi u svojem domu možemo pridonijeti ovoj misiji, a da pritom ne potrošimo puno novca?
Koji je najlakši i najbrži način da svoj dom pretvorimo u istinsko “zeleno” carstvo i tako doprinesemo svojoj, ali i dobrobiti budućih generacija? O ovoj su temi progovorili dizajnerica interijera Monika Popović iz studija ArtDesign, dizajnerica interijera Morana Bruneta, Bruno Kontrec iz dizajnerskog studija Estetikheretik i dizajnerica interijera Maja Kolombo (www.3dhome-design.com).
Monika Popović: Žaluzine su odličan izolator
Kao dizajnerica interijera, prije svega bi se osvrnula na sam koncept prostora koji prvenstveno mora biti maksimalno funkcionalan, i sa što manjom potrošnjom energenata. Kada govorimo o prodoru sunčeve svjetlosti u prostor, ona dolazi kroz staklene površine (prozore i vrata). Oni su najčešće najveći “neprijatelj“ gubitka energije po pitanju hlađenja i grijanja prostora.
U kućanstvu, na različite načine možemo doprinositi “zelenom životu“. Potrebno je smanjiti potrošnju vode, smanjiti potrošnju eleketrične energije i koristiti odgovarajuće fluorescentne žarulje, preispitati svoje potrošačke navike (kupovati i koristiti samo ekološki pakirane prozivode te tražiti deterdžent, sapun i sredstva za čišćenje koja nose ekološki znak), reciklirati sve što se može reciklirati (plastika, ostaci voća i povrća, papir, karton, staklo i konzerve) i poticati proizvođače na odgovornost za recikliranje potrošenih i rabljenih strojnih dijelova u proizvodima kao što su TV, računala…
Ukoliko vaši prozori i vrata nisu dobri izolatori od vanjskih utjecaja, postoji rješenje kako smanjiti gubitke topline. Primjerice, folije za stakla koja ne privlače toplinu, a odličan su izolator i žaluzine na prozorima koje se postavljaju na fasadu ili u interijer.
Od ostalih trikova u kući kako “živjeti zeleno” izdvojila bih indukcijske ploče za kuhanje (smanjena potrošnja električne energije), plinske ploče za kuhanje iz čijih plamenika je plamen usmjeren prema gore, pod manjim kutem u odnosu na zdjelu (smanjenje potrošnje plina), ekološki prihvatljiva perilica (troši manje vode). Nadalje, potrebno je birati slavine na senzor koje nas ograničavaju da vodu koristimo samo za vrijeme određene radnje, npr. pranja ruku. Važno je i recikliranje. Odvajajte papir, staklo, plastiku, metal. Na taj način se ista sirovina može reciklirati i ponovno upotrijebiti za izradu nekog drugog proizvoda.
Maja Kolombo: Zračite dom impulsno
Želite da i vaše dijete u vašim godinama ima pitku vodu iz slavine, zar ne? Zato čuvajte rezerve vode. Primjerice, ekološki prihvatljiva slušalica za tuš može se za svega 150 kuna kupiti u supermarketu, a smanjit će potrošnju vode kod tuširanja za čak 40 posto, pružiti vam mekši i nježniji mlaz vode u kojem ćete istinski uživati.
U vašem će domu biti puno zdravije boraviti zamijenite li umjetne osvježivače prostora mirisnim svijećama i eteričnim uljima.
O romantičnom ugođaju uz svjetlo svijeće i ptice na grani znaju, a eterična ulja zimi čak ne morate niti kupovati, dovoljno je na radijator ili peć staviti koricu omiljenog agruma, eterična ulja već su u njoj!
Nabavkom dvaju atraktivnih pletenih sanduka osigurat ćete novi sjaj predsoblju, boravku ili balkonu, dodate li im jastučiće na njima ćete moći i sjediti, uvijek će vam dobro poslužiti kao dodatni taburei kad imate više gostiju nego sjedećih mjesta, a u njima sve vrijeme možete odvajati papir i plastiku za reciklažu.
Kupite si onu ukrasnu zdjelicu s poklopcem koju ste vidjeli u izlogu kod Kineza, onu koju biste već odavno bili kupili samo da ste joj mogli naći namjenu u svom domu – namijenite je za skupljanje starih baterija i napravit ćete višestruko korisnu investiciju: obogatit ćete prostor novim detaljem, vodeći brigu o prirodi osjećat ćete se bolje, a vaša djeca u budućnosti neće morati izdvajati ogromne količine novca kako bi se saniralo vaše smeće.
Pratite vremensku prognozu i pranje većih količina rublja obavite za burnih, vjetrovitih dana, bez obzira imate li sušilicu ili ne – pa što može ljepše mirisati od čistog rublja sušenog na buri?!
Zračite svoje domove impulsno, širom otvorite prozore na minutu-dvije, dopustite mirisu prirode da bude dio vaše obitelji.
Morana Bruneta: Zidovi i pod od drva
S obzirom da današnji svakodnevni život ne funkcionira bez zagađivača, teško je u potpunosti živjeti zeleno.
No, na osobnom nivou svakako možemo biti malo štedljiviji i realniji u svojim potrošačkim apetitima. Prije svega važna je svakodnevna svjesnost pri upravljanju i uživanju u našim kućanstvima – smanjiti potrošnju vode, električne energije, koristiti što prirodnija sredstva i materijale, ciber zanimacije zamijeniti izlascima u prirodu i sl. Sve od navedenog štedi i naš budžet.
Što se tiče dizajna interijera, uvijek prednost ima korištenje prirodnih materijala (drvo, metal, kamen, pamuk…) umjesto plastike, sintetike i sl.
Danas je poznata činjanica da mnogi materijali koji se koriste u gradnji zrače i nisu pogodni za naše zdravlje (beton, neke od gips ploča, laminati i sl.). Za zidove je preporučljivo koristiti ciglu ili drvo, a za podove drvo, kamen, keramiku.
Bruno Kontrec, Estetikheretik: Kuće budućnosti su pasivne
Živjeti zeleno jest imati svijest o okolišu, o prirodi i o stvarima koje sežu dalje od novih mobitela, kredita ili pukih populističkih TV programa i istinski razmišljati o svojoj djeci i generacijama koje dolaze.
U samoj fazi projektiranja, a ukoliko neki stambeni prostor još nije izveden, bilo da se radi o kući ili stanu, možete koristiti razne materijale s većim ekološkim momentom. Veliki stupanj izolacije, dobra građevinska stolarija, dispozicija prostorija u stanu/kući kako bi imale najveću energetsku efikasnost uz najmanje troškove su samo neki od principa kako stvoriti ekološki dom.
Pasivna kuća na primjer djeluje po principu kombinacije dobrih izolacijskih svojstava same građevine, uporabe ventilacijskih sustava, toplinskih crpki i pretvornika, fotonaponskih ćelija te raznih izmjenjivača zraka, a sve u funkciji dobivanja najvećeg energetskog učinka. Samim time će se drastično smanjiti troškovi režija u budućnosti, ali je, kod ovog načina potrebna veća početna investicija. Da se razumijemo, investicija nije trošak! Ali je ipak potrebna! Sljedeća mogućnost stvaranja ekološkog doma jest niskoenergetska kuća (ili pak tzv. Sokratova kuća), i ona je, na neki način preteča pasivnoj kući.
Njen glavni princip jest maksimalno korištenje sunčeve energije/topline, a to utječe na organizaciju prostora i već prije spomenutu dispoziciju prostorija. Trebala bi biti postavljena prema jugu, sa otvorenim trijemom kako u ljetnim mjesecima sunčeve zrake ne bi ulazile u prostor, a u zimskim kako bi grijale taj isti prostor. Isto tako, dnevne zone stambenog prostora bi se trebale postaviti također ka jugu ili pak na osunčanije strane. Ukoliko se slijede sva pravila prilikom projektiranja i izvedbe pasivne kuće, izračunato je da je za zagrijavanje takvog prostora potrebno samo 40 kWh/m2 energije što je sukladno sa 2,7 l loživog ulja, pa se ova kuća još popularno naziva i “trolitarska kuća”.
Svi mi možemo iskoristiti resurse koje imamo kako bismo uistinu krenuli “živjeti zelenije”, a pri tome i uštedjeli. Na početku i najlakši način da počnemo jest da bi trebali pokušati korigirati potrošnju svih režija. Štedite vodu – kod pranja suđa, kod tuširanja, kod bilo kojeg drugog korištenja; štedite struju, gasite svjetla pri izlasku iz prostorije, isključujte aparate ukoliko odlazite od kuće ili ukoliko ih ne koristite neko vrijeme; štedite plin – ukoliko imate plinske bojlere i centralno grijanje, potrudite se da energija i toplina ne odlazi u prazno. Nadalje, reciklirajte smeće.
To vam neće donijeti neku financijsku promjenu, ali ćete naučiti svoje najmlađe dobrom primjeru, a isto tako i svoje susjede koji će vas možda početi i slijediti. Koristite sredstva za čišćenje na prirodnim bazama. Ili, alternativno, sa što manje štetnih tvari i da bude biorazgradivo. Pokušajte otići još dalje i koristiti prirodne recepte od naših baka i djedova. Koristite platnene vrećice kada idete u trgovinu. Ukoliko imate mogućnosti sami uzgojite voće, povrće ili začinsko bilje.
Smanjite potrošnju papirnatih ubrusa, koristite one pamučne, perive. Zamijenite obične žarulje sa CFL ili LED žaruljama. Prilikom kupnje aparata za kućanstvo birajte one višeg energetskog razreda (A).
Ušteda energije u kućanstvu