Uređivanje potkrovlja
ZA JEDNE ODLAGALIŠTA nepotrebnih stvari, za druge neiskorišteni potencijal, dio kuće koji svojim kvadratima golica maštu i koji bi jednoga dana mogao postati stan za dijete, atelje, ured ili hedonistički kutak za odmor, relaksaciju i druženje…
U pravilu to su asocijacije kada se spomene potkrovlje. No, nekima se na spomen potkrovlja digne kosa jer se sjete nesnosnih ljetnih vrućina, prokišnjavanja, vlage na zidovima i premalo dnevne svjetlosti. No, kako adaptacija potkrovlja ne bi postala noćna mora nego novootkriveni biser koji će vašoj obiteljskoj kući ili stanu na zadnjem katu u zgradi dati puni smisao, u suradnji sa stručnjacima iz tvrtke Velux pripremili smo za vas savjete i niz informacija koje bi vam mogle koristiti pri adaptaciji.
Prije početka preuređenja pozornost treba obratiti na nekoliko stvari, a prije svega treba otkriti je li prostor prikladan za stanovanje, odnosno pruža li postojeća krovna konstrukcija dovoljno prostora i je li potkrovlje dovoljno visoko. Ugodan prostor u potkrovlju trebao bi omogućavati slobodno kretanje, za što treba iskoristiti središnji prostor, a niže dijelove mo-žete iskoristiti za smještaj namještaja.
– Različiti nagibi krova pružaju različite mogućnosti uređenja i iskorištavanja prostora. Zbog prostranosti su za stanovanje najpogodniji mansardni krovovi, iako i tradicionalni nagibi krova (30° – 40°) također ostavljaju dosta prostora i mogućnosti uređenja. Strmiji krovovi često se mogu iskoristiti u dvije etaže, s galerijskim prostorom, a blagi nagibi najčešće nisu povoljni za stanovanje, ali to ovisi o visini parapetnih zidova – kažu stručnjaci.
Informirajte se i posavjetujte
No, prije same odluke o preuređenju informirajte se kod nadležnih institucija o mogućnostima i eventualnim ograničenjima vezanim uz adaptaciju, a nakon toga treba detaljno isplanirati prostor i u toj fazi preporučujemo da se posavjetujete s arhitektom.
– Potkrovlja su većinom prostori bez nosivih zidova, što znači fleksibilnost pri organizaciji prostora i postavljanju pregradnih zidova. Jedina ograničenja mogu biti grede ili smještaj glavnog odvoda. Također treba obratiti pozornost na položaj sanitarnog čvora i kuhinje, koji bi morao biti jednak ili sličan onome u donjim etažama. Za ostale instalacije nema ograničenja – objašnjavaju stručnjaci, dodajući kako veliku pažnju treba posvetititi krovu te ispitati je li u dobrom stanju ili treba napraviti popravke.
Stručnjaci naglašavaju da je pri prilagodbi krovne konstrukcije najvažnije razmišljati unaprijed. Dakle, uz zamjenu eventualno dotrajale konstrukcije (grede, krovni pokrov) savjetujemo vam da se odlučite za ugradnju kvalitetnih izolacijskih materijala koji će omogućiti kasniju uštedu energije i ugodniji boravak u prostoru. Uz to, imajte na umu da svako domaćinstvo proizvodi veliku količinu vodene pare. Ako bi ona kroz slojeve konstrukcije neometano prodirala do toplinske izolacije, znatno bi smanjila toplinska svojstva. Zato se između toplinske izolacije i unutarnje obloge postavlja parna brana (paronepropusna folija).
Puno više zamki nego kod stana
– Osnovni preduvjet ugodnog života u potkrovlju jest dovođenje dnevnog svjetla i svježeg zraka, zato je već u ovoj fazi potrebno razmišljati o broju, veličini i razmještaju krovnih prozora. Bitan je i odabir prozora. Primjerice, krovni prozori Velux standardno su opremljeni staklima s dobrim energetskim svojstvima (low-e stakla), a nude i velik izbor posebnih rješenja. Osim toga, odabirom originalnog opšava i izolacije izbjegava se stvaranje tzv. toplinskih mostova oko prozora te se osigurava vodonepropusnost, pa možete zaboraviti na strah od prokišnjavanja – ističu stručnjaci. Dodaju da vrlo jednostavno, jeftino i posve prirodno s korištenjem vanjskih sjenila za krovne prozore na prirodan način ljeti možete spustiti temperaturu u potkrovlju čak 80 posto.
Okvirna preporuka za pravilno osvjetljenje prostora jest da staklena površina iznosi 1/7 površine poda prostorije. To znači da prostorija površine 21 m2 zahtijeva otprilike tri četvorna metra staklene površine. No, optimalan broj, dimenzija i raspored krovnih prozora ovisi i o namjeni prostorije te o pogledu koji želite postići.