Uređenje stana boje
KOLORIT VAŠEG životnog prostora, da bi se u njemu dobro osjećalo, morao bi odražavati karakter vlasnika.
Poznato je da boje utječu i na raspoloženje – žarke boje se obično drže dobrim medijem snažnog protoka pozitivne energije, šireći atmosferu topline, povjerenja i vitalnosti. Ove boje također stvaraju "mladenački" izgled prostora.
Žarke boje jednako dobro izgledaju u klasičnim i u ultramodernim stanovima, a posebno su dobrodošle u tzv. frekventnim prostorijama – hodnicima, stubištima, kuhinjama i blagovaonicama.
Govoreći o žarkim bojama, ovdje ćemo prije svega podrazumijevati žarkocrvenu (ili grimiznu), žarkoružičastu, okeržutu i žarkonarančastu. Navedene boje naročito se lijepo kombiniraju s plavom, a zahvalne su i u kombinaciji sa svim ostalim toplim bojama (posebno sa širokim spektrom svojih nijansi), kao i neutralnom paletom.
Kako se žarke boje mogu naći bilo gdje u interijeru (namještaj, dekorativni elementi, tepisi, zavjese), donosimo nekoliko savjeta za interijere u kojima su njima obojeni zidovi i kako ih kombinirati s ostatkom prostora.
Najprije morate odlučiti hoćete li istu žarku boju staviti na sve zidove, ili samo na jedan ili dva. Ako stavljate na sva četiri zida (npr. fuksija u sobi kćeri tinejdžerke), tada ostatak interijera mora biti u nježnijim nijansama ružičaste (nježnoroza, lila) i bijele ili boje prirodnog svijetlog drva.
Žarkoružičastu koja je na zidovima u takvoj sobi koristite samo za neke detalje, poput jastučića na krevetu ili u dezenu tepiha. Na namještaju ili tekstilu može se naći još jedna od žarkih boja (primjerice žarkonarančasta). Za razbijanje jednoličnosti i kao interesantan dodatak, strop i niše prozora neka budu u neutralnoj bijeloj boji, ili pak nježnijoj sivoj nijansi.
Ako se pak odlučite za kombiniranje dvije žarke boje (posebno efektno na stubištima), uvijek pazite da zadani prostor ima dovoljno prirodnog svjetla (poželjno je i da je riječ o nešto većem prostoru, jer ga žarke boje mogu vizualno smanjiti), kako se ne bi "ugušio" bojom. U prostorima gdje su zidovi obojani u dvije ili više žarkih boja, poželjno je staviti što jednostavniji, tamni ili svijetli namještaj te jednobojne dekorativne elemente.
Vrlo lijepo na zidu izgledaju i kombinacije žarkih boja nanesene kao vertikalne ili horizontalne pruge, no ta je varijanta preporučljiva za jedan, najviše dva zida. Prugice u žarkim bojama vrlo će lijepo izgledati u kuhinjama, ali i u kupaonicama, a najbolje se slažu s namještajem modernih, jednostavnih linija, po mogućnosti u svijetloj boji.
U kuhinji stavite žarke boje na zid iza elemenata ako su oni u nekoj neutralnoj boji. Alternativno, ako su primjerice elementi u žarkocrvenoj boji, zid može biti narančast, ali tada u jednoj od tih boja obojite najviše jedan, optimalno suprotan zid.
U interijerima sa žarko obojenim zidovima lijepo može izgledati gotovo svaki stil ili boja namještaja. Ipak, posebno ističemo tamni/crni i bijeli namještaj visokog sjaja (lakirani), jednostavnih linija, što je i ovogodišnji hit. Dobro će izgledati i smeđi, antikni namještaj (posebno u kombinaciji sa žarko crvenom/grimiznom), kao i svi dekorativni elementi u tonu starog zlata (okviri slika i ogledala, vaze, zdjele za voće, svijećnjaci…).
Od tekstila preporučujemo svilu, damast, baršun i pamuk. Tepisi mogu biti u svim stilovima, a poželjno je, ako nisu jednobojni, da sadržavaju i notu žarke boje koja se nalazi na zidovima. Uz žarke zidove dobro će izgledati i tepisi s dezenom zebre ili tigra. Najbolje podne obloge su tamno drvo, tamni mramor ili tamne keramičke pločice. Uz žarke boje dobro ide karirani uzorak, kao i crno-bijele "šahovske" pločice.
Direktnu rasvjetu postavite podalje od žarkih zidova, za razliku od ambijentalne koja se idealno postavlja (izvor od gore ili dolje) tik uz žarke zidove.