Uređenje kafića – Interijer kafića
POSTOJE mjesta u kojima se odmah osjećamo ugodno. Mjesta koja zrače nekom posebnom vibrom i koja nas čine sretnijima, veselijima i opuštenijima.
Osim doma koji je, ili bi barem trebao biti, mjesto na kojem se osjećamo najbolje, svatko od nas sigurno može izdvojiti još nekoliko lokacija na kojima voli boraviti, provoditi svoje slobodno vrijeme, razmišljati, razgovarati, čitati knjigu… Upitate li stanovnike grčkog grada Kilkisa gdje najviše vole popiti jutarnju kavicu, otići na sok s prijateljima u popodnevnim satima ili guštati navečer u čaši dobrog vina s dragom osobom, većina će vam zasigurno reći – u Cello baru.
S potpisom španjolskog dizajnerskog studija Lime sa sjedištem u Barceloni, bar Cello izvana ne izgleda ništa pretjerano drugačije ili posebnije od ostalih obližnjih kafića (zapravo, baš suprotno, vanjština mu je poprilično skromna), ali čim kročite nogom u njega, vidite, bolje rečeno osjetite zašto građani Kilkisa toliko vole boraviti u njemu.
Dva mostića od cigle
Bez sumnje, interijer Cello bara uistinu je originalan. Visok prostor iskorišten je na najbolji mogući način, a kako sami dizajneri kažu, tolika visina bila je potpuno bespotrebna pa su oni odlučili upravo s tim viškom prostora dobiti na dinamici te tako sada gornji dio bara krase dva atraktivna mostića od cigle koji mu daju dašak rustikalnog, žuto obojane debele cijevi koje baru daju industrijski “look” te niz visilica smještenih nesumično po cijelom stropu koje sjajno upotpunjuju dojam.
Rasvjeta je dizajnerima bila jako važna, pa su osim visilica u interijer na nekoliko mjesta stavili i gotovo neprimjetne, vrlo jednostavne zidne lampe koje su zapravo samo kraj (ili početak) tankih cijevi koje se isprepliću po stropu. U kutak su stavili reflektor koji se inače koristi na filmskim setovima, a koji ovdje ima ulogu podne lampe.
Zidovi pričaju priču
Ono što posebno privlači pažnju u Cello baru jesu zidovi koji pričaju jednu sasvim posebnu priču. Osim slika, tj. fotografija koje prikazuju slučajno uhvaćene svakodnevne lijepe trenutke na gradskim ulicima i u prirodi, na zidove su dizajneri smjestili i neke predmete koje baš nismo tamo navikli viđati, poput bicikla, violine i trube.
– Kako smo prostor zamislili kao miks svakakvih detalja, da bismo izbjegli nepoželjni kič, kod izbora materijala odlučili smo se koristiti većinom drvo koje se odlično uklopilo u izvorno industrijski prostor i dalo mu potrebnu toplinu – rekli su dizajneri iz studija Lime i dodali kako je gotovo sav namještaj u baru od drveta i rađen po mjeri, dok su za stolice odabrane narančaste i bijele plastične te metalne DSR stolice od Raya i Charlesa Eamesa koje proizvodi Vitra. Jako zanimljiv je i dugačak bar obojen u svjetloplavo koji se proteže duž cijelog drugog dijela interijera, a taj prostor karakteriziraju i jednostavne drvene police na kojima su uredno posložene boce pića.
Za sve generacije
– Cilj je bio stvoriti ugodno okruženje koje će se svidjeti svim generacijama. Nismo htjeli napraviti prostor samo za određenu grupu ljudi, već smo htjeli da bar svojim interijerom zaziva svačije ime. Sudeći prema komentarima publike svih godina, čini se da smo u svojoj misiji uspjeli i zbog toga nam je jako drago. Baš nam je neki dan stigao mail u kojem jedna gospođa piše kako otkad se otvorio Cello bar, ponovno, nakon dugo vremena, svakoga petka sa svojom kćeri tamo popije čaj i provede lijepo vrijeme u ugodnom, bliskom razgovoru. Zbog takvih stvari obožavamo svoj posao – kažu dizajneri.