Ugradbene ploče
Ugradbene ploče
Ploče za kuhanje mogu imati klasična električna, plinska ili kombinirana, odnosno hi-tech, staklokeramička ili indukcijska kuhališta. U odabiru odgovarajuće ploče za kuhanje treba voditi računa o veličini domaćinstva i navikama kuhanja, ali i o energetskoj učinkovitosti uređaja. Stoga bi ona trebala biti najvišeg A ili B razreda energetske učinkovitosti. K tome, baš kao i za svaki drugi kućanski uređaj, prilikom smještaja ili ugradnje u kuhinju treba uvažavati neka osnovna ergonomska pravila. Uputno je da ploča za kuhanje bude u blizini sudopera, ali odijeljena radnom plohom te da omogućava kuhanje na odgovarajućoj visini jer nagib tijela od samo 20° prema naprijed može opteretiti kralježnicu i uvjetovati bolove.
Klasične plinske ploče za kuhanje
Samostojeći štednjaci i ugradbene ploče s plinskim kuhalištem vrlo su ekonomične prvenstveno stoga što troše jeftiniju plinsku energiju pa su idealni za domaćinstva kojima je dostupan gradski plin. Kod plinskih kuhališta između ostalog nema velikog gubitka energije prilikom zagrijavanja i hlađenja, njihova iskoristivost energije je čak i viša od 90 posto. Isto tako one omogućuju kuhanje i kada nema struje, a idealna su za kuhanje u posudama pod pritiskom koje također štede i vrijeme i energiju.
Kako se prilikom kuhanja posuda ne zagrijava jednakomjerno, postoji opasnost od zagorijevanja hrane, pa nisu za početnike u svijetu kuhanja. Nedostatak je i otvorena vatra te nestabilnost posuđa na kuhalištu, što predstavlja veliku opasnost za djecu i nespretnije osobe. Isto tako, kako plinsko kuhalište guta kisik, postoji i latentna opasnost za zdravlje, pa nakon kuhanja prostoriju treba dobro prozračiti ili još bolje kuhati kod otvorenog prozora.
Plinska kuhališta se i teško održavaju, odnosno čiste. Kuhalište treba rastaviti na dijelove i ostaviti neko vrijeme u vrućoj vodi u kojoj je otopljeno neko sredstvo za pranje. Dijelove potom treba oprati spužvicom ili još bolje starom četkicom za pranje zuba. Kuhališta treba redovito servisirati zbog opasnosti od istjecanja plina i eksplozije.
Klasične elektro ploče za kuhanje
Za razliku od plinskih, štednjaci i ugradbene ploče s klasičnim elektro kuhalištem veliki su potrošači energije pa stoga nisu ekonomični. Kako se između ostalog čak 60 posto od ukupne iskorištene energije za kuhanje troši prilikom zagrijavanja i hlađenja elektro kuhališta, prosječno čak 1/8 ukupne potrošnje energije u domaćinstvu otpada na električni štednjak ili ugradbenu ploču.
No, kuhanje na elektro kuhalištima vrlo je jednostavno, jer se između ostalog temperatura kuhanja može vrlo precizno regulirati. Klasična se crna kuhališta, baš kao i ploče od emajla ili inoxa vrlo lako održavaju. Samo kuhalište čisti se vlažnom spužvicom, a ako je jako zaprljano i s deterdžentom (kuhalište potom treba dobro isprati, a potom i uključiti da se dobro osuši!). Kuhalište treba povremeno njegovati s posebnim sredstvom, a mrlje od rđe mogu se vrlo lako odstraniti nježnim brusnim papirom.
Uz to, klasični elektro štednjaci i ugradbene ploče prodaju se po vrlo pristupačnim cijenama. Zbog svojih prednosti oni su idealni za početnike u kuhinji, samce i parove bez djece.
Suvremene staklokeramičke ploče za kuhanje
U usporedbi s klasičnim električnim, suvremenije električne ugradbene ploče sa staklokeramičkom površinom i kuhalištem troše i do 25 posto manje električne energije pa su ekonomičnije, jer se između ostalog brzo zagrijavaju. Nadalje, među prednostima su i varijabilne zone kuhanja koje se mogu prilagoditi veličini posude te stabilnost posuđa.
Bez sumnje, indukcijske strujne ploče za kuhanje koje su vrlo slične staklokeramičkim, omogućuju najbrže, najsigurnije i energetski najučinkovitije kuhanje. Na indukcijskim pločama toplina se ne razvija na samoj ploči za kuhanje, već unutar same posude, na njenom dnu, pa je kuhanje mnogo, mnogo brže.
Zahvaljujući trenutnoj reakciji zone za kuhanje nema faze zagrijavanja i zaostale temperature te zahvaljujući prilagođavanju zone kuhališta veličini posude nema gubitka energije. Ploče za "hladno kuhanje" se vrlo lagano održavaju jer se ne zagrijavaju i ne dolazi do sagorijevanja, pa se ništa ne može za nju zalijepiti.
Iako su indukcijske ploče vrlo, vrlo skupe, zahvaljujući najvišoj energetskoj učinkovitosti uložena financijska sredstva se vrlo brzo vraćaju.
Ugradbene ploče
Dekoracije stola
Uklopite sve u jednu cjelinu na svom stolu, pa nek se zajedno slože servis za jelo, salvete, stolnjak, čaše, pribor za jelo, podmetači…. i sve što god volit
Krediti bez jamaca
Najčešća je podjela kredita je prema roku dospijeća i ekonomskoj funkciji na kratkoročne, srednjoročne i dugoročne…
Ukrasno grmlje
Ukrasno grmlje i drveće predstavlja neizostavni dio svakog vrta, zahvaljujući različitim uzgojnim oblicima, boji cvjetova i listova, ali i strukturi, veličini, teksturi i mirisu pružaju bogat temelj za maštovite vrtne kombinacije.
Kupaonska galanterija
Kupaonica je mnogima omiljena prostorija, jer se u njoj, nakon mnogobrojnih poslovnih i privatnih obveza, konačno posvete sebi.
Boje zidova
Jedan od trikova dizajnera interijera prilikom oblikovanja malih prostora je postavljanje namještaja iste boje kao i pozadina prostora tj. zidovi.
Salonit ploče
Zbog štetnog sastojka azbesta, stari model salonit ploča zamjenjen je prozvodima bez azbesta – valovti salonit i ravne ploče esal,eterni…
Pločice za kupaonu
Najpopularnija keramička pločica je glazirana pločica. Radi se od gline i ima ne poroznu glazuru, sa pečenim gornjim zaštitinim slojem…
Postavljanje Knaufa
Na prethodno pripremljen zakrivljeni zid možete postaviti i tanju ploču. Postoje i vodootporne knauf ploče koje se sastoje od jednake gipsane jezgre sa vodootpornim licem
Naljepnice za zid
Naljepnice za zidove – jedno od najefektnijih, a ujedno i jeftinijih rješenja, pokazat će se naljepnice koje se lijepe na zidove. Velik izbor dezena i boja “sjest” će u svaki prostor, od dnevnih boravaka i dječjih soba, do hodnika i kuhinja…
Vanjske pločice
Gres je materijal od kojeg se najčešće izrađuju vanjske pločice jer je gres otporan na habanje i ostala mehanička oštećenja…