Održavanje parketa
Kako urediti stare ili izabrati nove parkete
PARKETI SU STARI, ružni i ispucali, ili ih nemate u stanu, a želite drvo pod nogama?
Treba li parkete dizati ili ih je dovoljno prebrusiti i prelakirati? Mogu li se stari ispucani parketi presložiti ili ih treba baciti i staviti nove? Je li bolje kupiti "domaće" drvo ili popularne egzote kao što je bambus? Što je trajnije – parket složen u riblju kost, uzdužno ili na neki treći način?
– Za izradu drvenih podnih obloga u našim se krajevima koriste probrane sirovine vrlo dobre kvalitete kao što su javor, jasen, bor ili hrast. Bitna razlika domaćih i egzotičnih vrsta drveta za parkete je samo u izgledu, i kupujemo ih prema tome koja nam se tekstura više sviđa. Druga važna komponenta kvalitete parketa je sušenje – danas se parket uglavnom suši u umjetnim sušarama, zbog brzine.
I takav parket zadovoljava propise, no svakako je lošije kvalitete od prirodno sušenog drveta. Najbolje je da parket "odstoji" u prostoriji u kojoj će se polagati, kako bi se drvo priviknulo na prostor u kojem će živjeti, kaže Stanko Šoban, vlasnik obrta Stan-Parket koji posluje više od 30 godina.
Parket se nakon polaganja može podići zbog vlage, jer je drvo upija iz prostora i nabubri. Posebno je bitna vlažnost podloge, kaže Šoban, jer će se i najkvalitetnije sušen parket podići ako je u podlozi previše vlage.
Nekad su se parketi čavlićima zakucavali u podlogu od drvenih dasaka, što je, kaže majstor, najčvršći način. "U starim stanovima još se mogu naći parketi stari i po stotinu i više godina, koji odlično drže i danas, i koje je dovoljno prebrusiti i prelakirati pa da ponovno zasjaju punim sjajem. Ponegdje i danas polaženo parkete na taj način, ako imamo podlogu od drveta – no, pošteno je odmah upozoriti da takvi parketi vole zaškripati. Naime, drvo je živo, rasteže se i skuplja", priča Šoban.
Zadnji novitet na tržištu su tzv. "pečeni" parketi, koji su posebno termički obrađeni na temperaturama do 120 stupnjeva, i iz kojih je izvučena praktički sva vlaga, pa manje "rade" od klasično sušenih parketa.
Stare je parkete najčešće dovoljno samo prebrusiti i prelakirati, ako nam njihov izgled ili škripanje nisu dosadili. Parket koji nakon nekog vremena izgubi sjaj i na njemu se pojave oštećenja, moguće je renovirati.
On se brusi, a površina mu se opet obrađuje uljem ili zaštitnom prevlakom. Uljem i voskom impregnirane podove potrebno je popraviti samo na mjestima gdje su oštećenja. Laminate nije moguće brusiti i dodatno obrađivati.
Najčvršće postavljeni parketi su u obliku riblje kosti i sličnih sustava kod kojih se sila širenja i skupljanja drveta prenosi u svim smjerovima jednako. Paralelno postavljene daščice šire se i skupljaju samo po širini, pa je veća vjerojatnost nastanka pukotina, i taj se raster preporučuje samo kod velikih dasaka, npr. brodskog poda. No, prvo pravilo je ipak estetski doživljaj mušterije, kaže majstor Šoban.