ZAHVALJUJUĆI bežičnoj tehnologiji, “pametni stan” dostupan je, u roku od nekoliko dana i po cijeni od 25.000 kuna, i vlasnicima stambenih prostora građenih u doba kad sva kućanstva nisu imala ni telefonske linije, a kamoli elektroničku opremu, te koji za modernizaciju nisu spremni rovati po zidovima.
Za početnu je automatizaciju, preduvjet bežičnom sustavu “pametnog stana”, kojom se postiže upravljanje audio-video opremom, potrebno imati noviji TV uređaj te kupiti kontroler (uređaj manjih dimenzija) i jedinstveni daljinski upravljač koji objedinjuje sve komande, navodi Mario Rosić, direktor splitske tvrtke “Antenski sustavi”, distributera bežičnog sustava američkog proizvođača “Control4”. Zajedno s instaliranjem, početna automatizacija (kontroler i daljinski upravljač) košta 5500 kuna.
Jednostavno postavljanje
Za sve one koje ne zadovoljava samo upravljanje audio-video opremom, ostaje u svakom trenutku mogućnost proširenja usluga na način da se, primjerice, kupnjom posebnih prekidača s elektronikom za bežično komuniciranje s kontrolerom, regulira upravljanje rasvjetom. Instaliranje je jednostavno jer se na mjestu starih prekidača u zidu postavljaju novi, a upravljanje se može podesiti tako da se svaki put koristi “daljinski”, ili programira uključivanje i isključivanje rasvjetnih tijela u određeno vrijeme.
Programiranje je prednost kad su ukućani odsutni više dana, jer se uključivanjem barem dijela rasvjete u večernjim satima stječe dojam da je netko u stanu, što može odvratiti potencijalne provalnike. Osim daljinskim upravljačem, sustavom se može upravljati i mobitelom, za sada, objašnjava Marko Rosić iz “Antenskih sustava”, iPodom. Spajanjem kamera (postavljenih u jednoj ili više prostorija) s kontrolerom svakog se trenutka na mobitelu mogu vidjeti prostorije u stanu i otkriti, primjerice, nezatvorenu špinu i curenje vode, te sve druge promjene.
Upravljanje mobitelom ima svojih prednosti i za uključivanje grijanja u zimsko doba ili, na primjer, za spuštanje roleta kad nikoga nema u stanu. Svrha je ovakvog sustava sigurnost življenja, ušteda energije, riječju − čovjeku olakšati život, naglašava Marko Rosić. To se podjednako odnosi na zaposlene, koji radni dan mogu započeti u toplom prostoru, uz omiljenu glazbu, a da ni prstom ne mrdnu, te na posao otići neopterećeni mišlju da nisu “sve isključili”, kao i na starije osobe, sklone zaboravljanju, a nesklone novitetima i elektronici, kojima se sustav može u cijelosti programirati i tako im olakšati dnevnu rutinu.