Kosi krovovi
Odabir sigurnog krova nad glavom predstavlja vrlo važnu odluku i, naravno, ne malu investiciju. Zbog toga je potrebno donijeti pravu odluku kako bi za uloženi novac dobili maksimalnu kvalitetu, sigurnost i dugotrajnost.
Razvojem i napretkom tehnologije razvijaju se novi proizvodi, pa tako i pokrovni sistemi kojih danas na tržištu ima na desetke izvedbi kategoriziranih po dizajnu, funkcionalnosti, kvaliteti, proizvodnoj sirovini te u konačnici i cijeni.
Konstrukcija
– Većinu krovova u Hrvatskoj još uvijek pokriva klasičan crijep. Dolazi u brojnim izvedbama dizajna i boja i na tržištu je već niz godina te na njega gledamo kao na tradicionalan pokrov. No u posljednjih nekoliko godina kupci sve više traže krovne pokrove koji manje opterećuju krovnu konstrukciju svojom težinom i koji su otporniji na jake udare vjetra – objasnili su stručnjaci iz tvrtke Ipeda.
– Težina klasičnog crijepa kreće se u prosjeku od 40 do 70 kg/m2 i znatno je opterećenje za krovnu konstrukciju i cjelokupan objekt. Isto tako, zbog snažnih udara vjetra nerijetko je opadanje crepova s krova, što rezultira ponovnim preslagivanjem cjelokupnog krovišta ili dijela krovišta.
Zbog svoje težine i načina montaže na krovnu konstrukciju vrlo široku primjenu u krovogradnji pronašli su i limeni krovni pokrovi, u Hrvatskoj posebice u posljednjih sedam godina.
Svojom laganom težinom i sistemom učvršćivanja na krovnu konstrukciju, za razliku od crijepa koji se polaže, limeni krovni pokrovi postali su pokrovi koji se dosta često primjenuju u krovogradnji. No kod standardnog limenog pokrova česta su pitanja o njegovoj zvučnoj izolaciji prilikom jakih udara kiše, otpornosti na koroziju zbog eventualnih oštećenja površinske boje prilikom tuča i leda.
Izrada nacrta
– Krov mora biti pouzdana zaštita od kiše, snijega i vjetra. Međutim, danas se i potkrovlje često koristi kao visokovrijedan boravišni prostor, stoga njegova izrada ovisi o građevno-fizikalnim uvjetima kao što su: nepropusnost zraka, difuzija vodene pare, otvori u krovu za krovne prozore, ventilacijske cijevi i antene.
Sve navedeno, zajedno sa sve zahtjevnijim oblicima krovova, uvjetuje veliku pažnju pri izradi nacrta, stručno postavljanje, kvalitetan materijal za pokrivanje krova i cjelokupni sistem kojim se optimalno rješavaju te tzv. kritične točke krova. Kosi krovovi manje su problematični od ravnih jer imaju dobre funkcionalne osobine – padaline s njih brzo otječu, ne zahtijevaju održavanje i vijek trajanja im je duži. Najčešći i najkvalitetniji pokrov kosih krovova je crijep.
Kosi krovovi